Jaki kask na rolki wybrać? Jak dobrać kask na rolki?

Kask to podstawowy sprzęt ochrony w wielu dyscyplinach sportowych. Jazda na rolkach nie jest tu żadnym wyjątkiem. Nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego podczas jazdy, a wystarczy chwila nieuwagi i możesz wylądować na betonie.

 

Dlatego bardzo ważne jest noszenie kasku podczas jazdy. Aby kask był wygodny i co najważniejsze dobrze spełniał swoje zadanie ochronne, warto poświęcić chwile i zastanowić się dobrze podczas zakupu i wyboru konkretnego modelu.

 

W dzisiejszym artykule opowiem o tym, jak dopasować i wybrać rozmiar kasku oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego modelu kasku na rolki.

Jaki kask wybrać na rolki dla dorosłego? Na co zwrócić uwagę wybierając kask?

 

Najbardziej popularne wśród rolkarzy są dwa typy kasków:
 

kask typu “orzeszek” 

kask rowerowy

 

Kask rowerowy jest głownie preferowany przez fanów jazdy rekreacyjnej i szybkiej.

 

kask rowerowy

 

Jest bardzo komfortowy, dzięki swojej lekkiej konstrukcji nie obciąża głowy i szyi. Zwykle kaski tego typu posiadają sporo otworów wentylacyjnych, co zapewnia komfort jazdy w upalne dni.
Czesto posiadają także siatki, zabezpieczające głowę rolkarza przed przelatującymi owadami.

 

Kaski rowerowe cechuje też opływowy kształt, polepszajacy aerodynamikę rolkarza. Jest to bardzo ważne, dla osób pasjonujących się szybką jazdą na rolkach, szczególnie jeżeli startują w  zawodach. 



Kaski typu orzeszek są bardzo popularne wsród rolkarzy.

 

Preferowane przez pasjonatów jazdy agresywnej często z racji atrakcyjnego designu, pasującego do używanych rolek. Zapewniają bardzo dobrą ochronę całej powierzchni naszej głowy. Zwykle mają jednak mniej otworów wentylacyjnych niż kaski rowerowe.

 

kask orzeszek na rolki

 

Rodzaje kasków na rolki: Kaski In-Mold oraz Out-Mold

 

Kaski rolkowe wykorzystujące technologię In-Mold są bardziej lekkie i mocniejsze. Uzyskane jest to dzięki specjalnemu procesowi produkcyjnemu. Do zewnętrznej twardej skorupy wtłaczana jest pianka EPS, która tworzy wewnętrzną warstwę kasku. 

 

Takie rozwiązanie techniczne pozwala uzyskać bardzo lekką konstrukcję o bardzo dobrej wytrzymałości. Kaski In-Mold są zwykle droższe, ale wydane pieniądze gwarantują duży komfort użytkowania sprzętu. Już na pierwszy rzut oka widać, iż kaski in-mold to produkty z górnej półki o wysokiej jakości.

 

Kaski Out-mold są wykonane z wielu warstw, klejonych ze sobą. Poszczególne połączenia kolejny warstw są słabsze w porównaniu do kasku in-mold, dlatego może dojść do rozwarstwiania warstw. Kaski Out-mold są więc mniej wytrzymałe i długowieczne niż kaski In-Mold.

 

Czy kask na rower nadaje się na rolki?

 

Jest to pytanie, z którym spotykamy się bardzo często w naszym sklepie. Jeżeli porównujemy podobnej klasy modele kasków rowerowych i kasków typu orzeszek, zapewniają one porównywalna ochronę potylicy. Najważniejsze są więc preferencje danej osoby i to w czym ona będzie czułą się lepiej.

 

kask typu orzeszek a kask rowerowy porównanie

 

Jak wybrać kask spełniający normy bezpieczeństwa?

 

Każdy kask powinien spełniać normy i atesty obowiązujące na terenie Unii Europejskiej. Wyglądają one następująco:



- oznaczenie CE oznacza produkt bezpieczny dla zdrowia ludzi i środowiska

- norma EN 1078 określa normy obowiązujace wszystkie kaski rowerowe, rolkowe i na deskorolki.

- norma EN 1080 obowiązuję kaski dla dzieci w wieku poniżej 7 lat.

Zawsze sprawdzaj, czy produkt który kupujesz spelnia normy i jest dopuszczony do użytku w Unii Europejskiej!

 

Wszystkie kaski dostępne w naszym sklepie spełnia wymagane normy.

 

System MIPS w kasku na rolki - co to?

 

MIPS to skrót od angielskiej nazwy Multi-directional Impact Protection System, czyli wielokierunkowy system ochrony przed uderzeniami. Jest to specjalny system budowy kasku, który ma za zadanie rozproszyć siłę uderzenia podczas wypadku. Jest to rozwiązanie stosowane obecnie przez wielu producentów w szerokim zakresie dyscyplin sportowych, zarówno w kaskach rolkowych czy rowerowych, jak i w kaskach do jazdy konnej, wspinaczki górskiej czy jazdy na nartach.

 

Jak działa system MIPS w kasku rolkowym? 

 

Wszystko wynika z unikalnej budowy samego kasku. Kask rolkowy czy rowerowy wykorzystujący MIPS jest zbudowany z dwóch niezależnych od siebie warstw. Zewnętrznej twardej skorupy i wewnętrznego specjalnej wkładki. Oba elementy nie są zespolone w 100%, co pozwala na wzajemny ruch obu części wobec siebie.

 

Właśnie dzięki możliwości tego ruchu, w momencie wypadku dochodzi do rozproszenia sił uderzenia. Wewnętrzna wkładka przylega nieruchomo do głowy. Natomiast skorupa zewnętrzna, przemieszcza się wobec wkładki wewnętrznej, co wytłumia działające siły i wstrząsy. 

 

kask na rolki Rollerblade

Czy warto używać kasku z system MIPS?

 

Oczywiście, że warto. Na bezpieczeństwie nie ma co oszczędzać!

 

Musimy pamiętać, że jeżeli kości naszej czaszki wytrzymają bezpośrednio siłę uderzenia, to nasz mózg może nieźle “poobijać się” wewnątrz mózgoczaszki. System MIPS chroni nasz mózg przed wstrząśnieniem czy poważniejszym stłuczeniem, właśnie poprzez rozproszenie działających sił.

 

Jak dobrać rozmiar kasku na rolki?

 

Wybranie idealnego modelu kasku dla nas czy dla dziecka, jest zarazem bardzo proste i po części skomplikowane. Pierwszą część procesu wyboru rozmiaru możecie przeprowadzić samodzielnie, potrzebujecie jedynie miary krawieckiej.

 

Każdy model kasku ma indywidualną rozmiarówkę, czyli podane informacje jakie rozmiary kasku są dostępne i na jakie zakresy obwodów głowy pasują. Takie informacje możesz znaleźć na stronie producenta, sklepu czy w karcie produktu. Wybór zalecanego przez producenta rozmiaru jest więc prosty - trzeba zmierzyć obwód głowy i sprawdzić jaki rozmiar kasku mu odpowiada.

 

Jak wykonać pomiar?  Wystarczy w domu zmierzyć miarą krawiecką obwód głowy ok. 1 cm nad linią brwi. Pamiętajmy, aby starannie wykonać pomiar - miara powinna być trzymana równolegle do podłogi. Unikamy krzywego przykładania miary do głowy - jakiekolwiek przechylenie może zafałszować nam pomiar!

 

Kwestią znacznie trudniejsza jest wybór odpowiedniego, pasującego  modelu. Każdy model kasku leży inaczej na naszej głowie i trudno wybrać idealny sprzęt przed ekranem monitora. Najlepiej więc udać się do sklepu stacjonarnego i przymierzyć różne modele kasków, dodatkowo sprzedawca na pewno doradzi w kwestii wyboru konkretnego kasku.

 

Jak dopasować odpowiedni rozmiar kasku? Kiedy wiadomo, że kask na rolki nam pasuje?

 

Dobrze dopasowany kask powinien dobrze chronić nasze głowę, ale nie zsuwać  się na oczy. Najlepiej by zakrywał czoło na szerokość dwóch naszych palców nad linią brwi. Pamiętaj, aby wstępne dopasowanie odbywało się przy rozkręconym pokrętle regulacyjnym!

 

Dopiero teraz, po wstępnym dopasowaniu kasku rolkowego, powoli przekręć pokrętło. Zaczniesz w ten sposób regulować jego obwod. Kask powinien być nieruchomy na głowie, ale nie uciskać zbyt mocno. Idealnie dopasowany kask rolkowy nie powinien przesuwać się na Twojej głowie  kiedy nią poruszasz, nawet przy rozpiętym zapięciu pod szyją. 

 

 

pokrętło regulacji kasku

 

 

Kiedy kask będzie dobrze leżał na Twojej głowie, będzie stabilny, nie będzie się przesuwał i nie będzie wywoływał znacznego uczucia dyskomfortu - Gratulacje! Znalazłeś kask dla Ciebie!

 

Jaki kask na rolki dla dziecka?

Wybór kasku dla dziecka przebiega podobnie jak u osoby dorosłej. Kaski dziecięce obecnie są produkowane z wykorzystaniem tych samych technologii i rozwiązań technicznych co kaski dla dorosłych, są po prostu dostępne w mniejszych rozmiarach.

 

Na początku mierzymy obwód głowy dziecka, analogiczne jak u osoby dorosłej ok 1 cm nad linią brwi. To pozwoli dobrać rozmiar kasku z dostępnej oferty rozmiarowej. Powinniśmy też sprawdzić wagę kasku - im lżejszy tym lepiej. Mniej męczące będzie jego użytkowanie



Następnie sprawdzamy wstępne dopasowanie kasku. Powinien on być stabilny na głowie dziecka, nie zsuwać się na oczy. Nie powinien też odchylać się do tyłu. Wstępne dopasowanie sprawdzamy przy rozkręconym pokrętle regulacyjnym. Pamiętajmy, iż nosimy i przymierzam kask na głowę bez żadnego nakrycia.  Jeżeli dziecko posiada długie włosy, najlepiej spiąć je z tyłu, poniżej linki kasku.



Następnie dokręcamy powoli pokrętło. Kask musi trzymać się głowy dziecka przy rozpiętym pasku pod brodą, nawet przy poruszaniu głową na boki. Sprawdzamy czy kask jest stabilny i nigdzie nie uwiera. Dopiero wtedy zapinamy pasek pod broda, około 1cm od podbródka dziecka. Paski od kasku powinny układać się w kształt litery Y. obejmujący uszy dziecka.

 

Pamiętajmy, iż najważniejsze w doborze kasku jest wybór dobrze leżącego na głowie modelu, który nie wywołuje dyskomfortu. Tym powinniśmy głównie kierować się przy wyborze kasku na rolki. Nie sugerujemy się wyglądem czy kolorem kasku, ale pamiętajmy o jego podstawowej funkcji - ma zapewnić BEZPIECZEŃSTWO.

 

Obecnie w sprzedaży jest taka szeroka gama kolorystyczna kasków, że z pewnością uda się wybrać coś odpowiedniego, co będzie się nie tylko podobało naszemu dziecku, ale zapewni mu przede wszystkim bezpieczeństwo."

Dziecko w kasku rolkowym

 

Jak zachęcić dziecko do jazdy na rolkach w kasku?

 

Co zrobić, jeżeli dziecko z jakiegoś powodu nie chce zakładać kasku przed jazdą na rolkach?

 

Najlepszym sposobem przekonania dziecka do noszenia kasku na rolkach  jest dawanie dobrego przykładu, dlatego jeżeli rodzic wybiera się na rolki z dzieckiem, sam powinien też mieć założony kask i zestaw ochraniaczy. Dając dziecku wzór do naśladowania, na pewno szybko przekonamy je do jazdy w kasku.

 

Innym dobrym rozwiązaniem zachęcającym dziecko do jazdy w sprzęcie ochronnym jest wspólny wybór kasku dziecięcego. Producenci proponują naprawdę szeroką gamę sprzętu, jeżeli chodzi o kolor czy wygląd. Na pewno znajdziesz coś, co przypadnie do gustu nawet najbardziej kapryśnemu młodemu rolkarzowi czy rolkarce. Zawsze można jeszcze bardziej spersonalizować sprzęt, np. poprzez kolorowe naklejki. 

 

Użytkowanie kasku. Jak dbać o kask rolkowy?



Aby kask służył nam jak najdłużej należy o niego dbać. Tylko utrzymanie kasku rolkowego w dobrym stanie gwarantuje nam zachowanie jego prawidłowych właściwości ochronnych.

 

Powinniśmy dbać o jego czystość i higienę. Po intensywnej jeździe w upalny dzień, najlepiej przemyć go gąbką lub ręcznikiem zmoczonym w letniej wodzie z mydłem. Dzięki temu zachowa świeżość. Przy myciu sprawdź też dokładnie czy kask rolkowy nie wykazuje oznak zużycia i starości, takich jak np. pęknięcia. Po wysuszeniu warto użyć sprayu antybakteryjnego który usunie bakterie oraz dodatkowo zdezynfekuje powierzchnie wewnętrzne kasku. Zapewni nam to świeżość i zniweluje nieprzyjemne zapachy.

 

Kask na rolki powinniśmy przechowywać w suchym miejscu z dala od promieni słonecznych. Najlepiej w oryginalnym worku z ciemnego materiału. Światło słoneczne przyspiesza procesy degradacji tworzyw sztucznych, dlatego powinniśmy unikać długotrwałych ekspozycji nie używanego kasku na nie. Unikamy też wysokich temperatur, które mogą uszkodzić strukturę kasku. Nie wolno zanurzać kasku w wodzie o wysokiej temperaturze.

 


Nie wolno transportować kasku w sposób, w który może on swobodnie obijać się o inne przedmioty, które przewozimy w bagażniku samochodu - np luzem wraz z rolkami, torbami sportowymi i innym sprzętem rolkowym. Może to doprowadzić do powstania mikropęknięć i innych uszkodzeń skorupy kasku, co pogarsza jego właściwości ochronne.

Lampka LED w kasku rolkowym

Niektóre modele kasków posiadaja mozliwosć mozntazu dodatkowych zródeł światła.

 

Kiedy należy wymienić kask? Czy mogę użytkować kask po wypadku?


Bardzo często pomijanym i zapomnianym faktem zarówno przez sprzedających jak i rolkarzy jest fakt, iż kaski całkowicie zużywają sie silnym uderzeniu. Kiedy dojdzie do wypadku, kask ochroni naszą głowę przed siłą uderzenia. Niestety, taka siła odkształca strukturę kasku, przez co traci on swoje właściwości ochronne. Nie powinniśmy jeździć w takim kasku, bo nie zapewni on nam już bezpieczeństwa.

 

Jaki kask na rolki wybrać - Podsumowanie

 

Kaski nie są też niestety “wieczne". Materiały z których są wykonane starzeją i tracą swoje właściwości. Pojawiają się mikropęknięcia, rysy, a z czasem tworzywa sztuczne stają się kruche. Ponadto każdy kask w instrukcji  użytkowania ma określony przez producenta czas przez który, spełnia on wszystkie  swoje wymogi. Jest to poparte badaniami i wieloletnim doświadczeniem producenckim. Dlatego warto się z tym zapoznać i przestrzegać zaleceń,  aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo.