Profil kółek do rolek — na jaki profil kółek do rolek zdecydować się przy zakupie?

 

Na rynku znajdziemy sporo różnych wersji kółek do rolek od wielu różnych producentów, różniących się najróżniejszymi parametrami. 

 

Oprócz kwestii takich jak ich średnica, twardość czy odbicie (omawialiśmy je we wcześniejszym artykule) znaczenie ma profil danych kółek rolkowych.

Czym jest profil kółka rolkowego? 

 

Profil kółka rolkowego to po prostu przekrój poprzeczny przez dane kółko rolkowe.

 

Uwzględniające różne kształty tych przekrojów, możemy rozróżnić 3 typy profili kółek do rolek:

  • profil eliptyczny

  • profil płaski

  • profil okrągły

Kółka do rolek o różnych profilach

 

Dlaczego profil kółek do rolek jest ważny?

 

Czy powinniśmy zwracać uwagę na profil kółek do rolek? To właśnie profil kółek ma naprawdę spory wpływ na warunki i doświadczenia z jazdy na rolkach.

 

Kółka o wąskim profilu będą bardziej podatne na nierówności terenu, po którym jeździsz na rolkach.

Nierówności kostki brukowa, szczeliny między płytami chodnikowymi — tego typu przeszkody pokonasz sprawniej na kółkach o dużej powierzchni kontaktu z podłożem.

Wąskie kółka mogą sprawiać problem na takiej nierównej powierzchni, dając problemy ze sterownością podczas jazdy. 

 

Szeroki profil będzie charakteryzować się sporymi oporami toczenia, co utrudnia rozpędzanie się i jazdę szybką. Długotrwała jazda na kółkach o szerokim profilu jest też męcząca, bo musimy wkładać sporo siły w napędzanie rolek. 

 

Kółka do rolek powierzchnie kontaktu

 

Profile kółek do rolek — Profil eliptyczny

 

Bardzo popularne kółka, jedne z najczęściej spotykanych w codziennym użytku przez rolkarzy.

 

Cechują się bardzo małą powierzchnią kontaktu z podłożem, co skutkuje bardzo niskim tarciem i oporem podczas jazdy

 

Daje to rolkarzowi kółka, na których możemy osiągać duże prędkości jazdy, przy stosunkowo małym wysiłku fizycznym.

 

Kółka do rolek o profilu eliptyczny cechują się też dużą zwrotnością. Doceniają to rolkarze chcący wykonywać skomplikowane manewry na rolkach,  np. podczas jazdy freeskate lub slalomu między kubeczkami w freestyle slalomie.

 

kółko-do-rolek-profil-eliptyczny

 

Pewnym minusem profilu eliptycznego kółek rolkowych są trudności w stabilizacji lądowania.

 

Mała powierzchnia kontaktu z podłożem wymusza zachowanie precyzji i lądowanie pod kątem zbliżonym do kąta prostego 90 stopni. W innej sytuacji możesz zaliczyć upadek.

 

Innym minusem kółek do rolek o profilu eliptycznym jest fakt, iż zużywają się bardzo szybko — tracą swój kształt przekroju poprzez ścieranie. Powoduje to wyraźne pogorszenie ich warunków jezdnych. 

 

Wybierając takie koła, musisz być gotowy na częstą ich wymianę, szczególnie jeżeli jeździsz po twardych, nierównych nawierzchniach. 

 

Kółka rolkowe o profilu eliptycznym są używane, gdy potrzebujemy wysokiej zwrotności i  wysokich prędkości. Obecnie są one używane w większości dyscyplin rolkowych, zarówno w jeździe szybkiej czy rekreacyjnej, jak i jeździe miejskiej czy freeskate. 

 

Kółka do rolek

Profile kółek do rolek — Profil płaski

 

 

Profil płaski znalazł swoje zastosowanie w kółkach do jazdy agresywnej. Z racji na swoją specyfikę, nie odnajduje się w bardziej rekreacyjnych wersjach jazdy na rolkach.

 

Kółka do rolek o płaskim profilu mają bardzo dużą powierzchnię kontaktu z podłożem, co skutkuje bardzo dobrą stabilnością jazdy oraz pewnością przy lądowaniu po skoku.

 

Kółka do rolek z płaskim profilem ścierają się też wolniej, jeżeli porównamy je z kółkami do rolek o innych profilach. Co ważniejsze, proces ścierania zachodzi bardziej równomiernie — kółko nie traci swojego profilu. 

 

Niestety taki kształt powoduje,  przejście powierzchni kontaktu z podłożem w powierzchnię boczną koła, to kąt zbliżony do 90 stopni. Przy gwałtownym, ostrym manewrze łatwo przekroczyć granicę kontaktu i stracić przyczepność. Płaski profil kółek ogranicza nam więc zwrotność.

 

Duża powierzchnia kontaktu z podłożem powoduje duże opory toczenia, przez co trudniej będzie nam rozpędzić się w rolkach z kółkami o płaskim profilu. Nie nadają się one do regularnej jazdy rekreacyjnej czy jazdy szybkiej.

 

Podsumowując, koła o profilu płaskim są polecane rolkarzom zajmującym się jazdą agresywną na rolkach, z wykonywaniem dużej ilości grindów, wyskoków i lądowań. 

 Kółka do rolek

 

Profile kółek do rolek — Profil okrągły

 

Kółka do rolek o okrągłym profilu są bardzo wszechstronne i wielozadaniowe

 

Są wyborem, na który decydują się rolkarze, którzy chcą znaleźć "złoty środek” między dobrą stabilnością jazdy a zachowaniem zadowalającej zwrotności i zwinności. 

 

Kółka rolkowe o okrągłym profilu nie zużywają się też tak szybko jak kółka o innych profilach. Zachowują  kształt swojego przekroju podczas równomierny jazdy. Dzięki temu, wraz ze starciem warstw poliuretanu, kółka nie tracą swoich właściwości jezdnych. 

 

Kółka do rolek o profilu okrągłym stanowią optymalny środek pomiędzy kółkami o profilu płaskim a eliptycznym.

 

Okrągły kształt profilu powoduje, iż niezależnie od kąta pochylenia koła względem podłoża, będziemy cały czas zachowywać dużą powierzchnię kontaktu z podłożem. 

 

Skutkuje to tym, że rolki cały czas podczas manewru zachowują się przewidywalne, nie traci przyczepności i łatwiej wykonać w nich np.gwałtowny, ostry skręt.

 

Minusem kółek do rolek o okrągłym profilu jest fakt, iż nie nadają się do jazdy szybkiej. Z racji większej powierzchni kontaktu kółka z podłoźem, tzw. footprintu koła, rozpędzanie się będzie bardzo męczące. Wszystko z racji dużych oporów toczenia. 

 

Pomimo ich uniwersalności, kółka do rolek o okrągłym profilu nie są jednak bardzo popularne.

 

Spotkać je możemy w rolkach dziecięcych, oraz przy niektórych ustawieniach szyn w rolkach do jazdy agresywnej, miejskiej czy freeskatingu. Można je polecić też osobom początkującym. 

 

 Kółka do rolek

 

Profile kółek do rolek — na jaki ostatecznie należy się zdecydować?

 

Najważniejsze są  preferencje danej osoby. Warto więc zacząć od kółek do rolek o profilu eliptycznym. Są one najbardziej popularne. 

 

Jeżeli nie czujesz się pewnie na takich kółkach, wypróbuj kółka do rolek o profilu okrągłym.

 

Z czasem jak nabierzesz doświadczenia możesz poeksperymentować z innymi typami profilów kółek do rolek.

 

Inną ważną kwestią jest fakt, iż kółka do rolek o takich samych parametrach od dwóch różnych producentów mogą się od siebie drastycznie różnić podczas jazdy. Jest to związane z procesem produkcyjnym, technologią, jakością zastosowanych mieszanek poliuretanowych czy techniki budowy rdzenia. 

 

Dlatego warto wypróbować kółka do rolek od różnych producentów, nawet jeżeli mają one takie same profile. Tanie kółka do rolek często mogą być nierówne,  asymetryczne, z racji oszczędności na procedurach produkcyjnych.

 

Mam nadzieję, że udało mi się chociaż trochę pomóc w orientacji w świecie kółek do rolek

 

Pamiętaj, że jeżeli potrzebujesz pomocy i masz jakiekolwiek pytania, to możesz skontaktować się z naszym sklepem czy to przez social media, maila lub telefonicznie. 

Albo możesz odwiedzić nas w naszych sklepach stacjonarnych!