Rolki Agresywne - jak zbudowane są rolki do jazdy agresywnej w skateparku?

Jazda na rolkach agresywnych staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Wyczynowa jazda przyciąga coraz to nowych fanów rolek, chcących spróbować swoich sił przy wykonywaniu trików w swoich lokalnych skateparkach.

 

Dzisiejszy artykuł kierujemy właśnie to takich początkujących osób. Opowiemy dziś w nim, co  różni wyczynowe rolki agresywne od waszego normalnego sprzętu rolkowego, oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze modelu rolek agresywnych.

Czym jest jazda agresywna na rolkach?

 

Jazda agresywna to styl jazdy na rolkach, w którym główny nacisk kładziemy na wykonywanie trików podczas jazdy na rolkach.

Najczęściej podczas jazdy agresywnej wykonujemy skoki, grindowanie, triki w powietrzu zaczerpnięte z jazdy na deskorolce oraz inne zaawansowane techniki jazdy na rolkach takie jak jazda na jednym kółeczku.

W jeździe agresywnej głównie chodzi o styl, kontrolę i pewność siebie podczas przejazdów.

Podczas jazdy wykorzystujemy elementy ulicznego, miejskiego krajobrazu czy też przeszkody w skateparku: murki, schody, poręcze, rurki czy rampy.

 

Grindowanie to ślizganie się po krawędzi murku lub innej przeszkody. Rolki agresywne są w specjalny sposób zaprojektowane i zbudowane, co umożliwia nam właśnie grind po krawędziach obiektów. Więcej o tym za chwile. 

 

W kwestii trików możemy rozróżnić flipy oraz graby

 

Flipy to poziome lub pionowe obroty w powietrzu. Proste flipy możesz wykonać przy zwykłym wyskoku podczas jazdy. Jeżeli chcesz wykonać bardziej skomplikowane ewolucje na rolkach agresywnych, warto użyć rampy czy pochylni. 

 

Graby to kolejne triki wykonywane w powietrzu. Polegają one na chwytaniu rolek dłońmi. Rozróżniamy różne rodzaje grabów, w zależności od tego, w którym miejscu łapiemy nasze rolki agresywne oraz od ułożenia naszych nóg podczas skoku.

 

Jazda agresywna na rolkach to sport indywidualny, który można wykonywać samodzielnie. Najczęściej jednak rolkarze umawiają się na wspólną jazdę w grupach na ustawkach na skateparku albo spocie na mieście (tzw. miejsce na ulicy nadające się do jazdy na rolkach i robienia sztuczek np. plac z murkami, poręczami czy rurkami).

 

Warunki, w których zaczynamy jeździć agresywnie na rolkach, mają bardzo duże znaczenie wrażenia z jazdy czy nawet bezpieczeństwo. Grupa znajomych, która wspiera nas podczas wykonywania sztuczek  to idealna atmosfera do treningu w skateparku.


Dlatego jazdę agresywną początkującym polecamy właśnie w grupie — bardziej doświadczeni rolkarze na pewno pomogą Ci w rozwoju Twoich umiejętności.

Jazda Agresywna na Rolkach w Skateparku

 

Jazda agresywna na rolkach — jak przygotować się i jak zacząć naukę jazdy agresywnej na rolkach

 

Jeżeli zaczynasz dopiero swoją przygodę z jazdą agresywną na rolkach, warto zacząć od prostych, pierwszych kroków w skateparku. Rolki agresywne różnią się od rolek rekreacyjnych czy freeskate, także feelingiem jazdy.

 

Dlatego na początku nie ma co przeceniać swoich umiejętności i zacząć od prostego treningu jazdy w skateparku. Na triki przyjdzie jeszcze czas.

Podczas jazdy w rolkach agresywnych nie możesz aż tak wychylać rolek na boki. Jest to związane z obecnością nisko osadzonego soulplate, ale o nim za chwilę. 

 

Nie powinniśmy zapominać o rozgrzewce przed jazdą, dla lepszych osiągów oraz żeby zminimalizować ryzyko kontuzji. Zawsze należy zakładać kask oraz ochraniacze na: nadgarstki, łokcie i kolana.

 

Budowa rolek agresywnych warunkuje to, że są cięższe niż klasyczne rolki do jazdy po parku i znacznie solidniej wykonane. 

 

Wynika to ze specyfiki jazdy agresywnej — triki, grindy, wyskoki i ładowania wystawiają na próbę wytrzymałościową zarówno nasz sprzęt jak i nas samych. 

 

Rolki agresywne dzięki swojej solidnej konstrukcji będzie chronić nasze stopy i kostki, w razie upadków czy uderzeń bootem w przeszkodę

 

 Jazda Agresywna w Skateparku

 

Rolki Agresywne — budowa rolek wyczynowych

 

Już na pierwszy rzut oka widzimy, że rolki agresywne różnią się znacznie w budowie od rolek rekreacyjnych.

Budowa rolek agresywnych — buty rolek agresywnych.


Skorupa rolek agresywnych jest bardziej masywna od klasycznych rolek fitness.
Nie znajdziemy też rolek agresywnych z miękkim przewiewnym butem — mamy tutaj zawsze twarde, sztywne skorupy.

 

Wynika to z charakterystyki jazdy agresywnej, gdzie potrzebujemy maksymalnej sztywności i wytrzymałości skorupy rolek, mają zapewnić maksymalne wsparcie i stabilizację.


Same rolki agresywne, dzięki swojej solidnej konstrukcji będą chronić nasze stopy i kostki, w przypadku upadku czy uderzenia stopą w przeszkodę.

 

But rolki agresywnej jest zwykle sznurowany, posiada czasem dolny pasek z rzepem, rzadko kiedy klamrę 45 stopni. Górna klamra w rejonie cholewki jest zwykle bardzo solidna, tak aby były jak najbardziej wytrzymała na uderzenia.

 

Sama cholewka jest wyprofilowana, tak aby chronić naszą górną klamrę przed bezpośrednim uszkodzeniem w przypadku nietrafienia na grind lub szlif na boku. 

 SoulPlate Rolki Agresywnej

Budowa rolki agresywnej — co to jest soulplate?

 

SoulPlate (soleplate), czyli półka do grindów. To płaska płyta z tworzywa, znajdująca się pod podeszwą buta rolki. Płyta SoulPlate powiększa powierzchnię, na której możesz grindować. 

 

Dzięki tej dodatkowej powierzchni rozciągającej się od czubków palców do samej pięty możemy znacznie łatwiej wykonywać grindy, z mniejszym ryzykiem spadnięcia z krawędzi.  

 

Dawno temu, pierwsza wersja rolek agresywnych wydana przez firmę Rollerblade nie posiadała Soulplate. O ile na przodzie butów rolek rekreacyjnych  mamy trochę „półki”, żeby oprzeć ciężar, to przenosząc obciążenie w rejon pięty spadniemy z krawędzi. Soulplate rozwiązuje ten problem.

 

SoulPlate posiada specjalne boczne wcięcie na środku rolki, zwane BackSlide Groovem. Wykorzystujemy to zagłębienie podczas niektórych trików, takich jak np. Royal Grind.

 

Budowa rolek agresywnych — szyny w rolkach agresywnych

 

Są to najczęściej szyny kompozytowe. Zapewniają  dobry ślizg oraz amortyzację podczas lądowań. Spore rozstawienie przedniej i tylnej osi kół zapewnia większą stabilność podczas skoków i jazdy po rampach. 

 

Rolki agresywne posiadają w szynie zagłębienie na środku, tzw. groovle lub h-block. Poprawia to stabilność podczas grindów.

 

Podobnie jak w przypadku soulplates, pierwsze modele rolek do jazdy wyczynowej nie były wyposażone w takie ułatwienia. Grindowało się wtedy między 2 a 3 kołem, jak w rolkach freeskate. 

 

Budowa rolek agresywnych — jakie kółka do rolek do jazdy agresywnej?

 

Jeździmy na ośmiu kółkach do rolek, zwykle o mniejszej średnicy niż w rolkach fitness. Najpopularniejszy rozmiar to 60 mm średnicy, rzadziej 55 mm czy 65 mm. Maksymalny rozmiar kółek do rolek agresywnych to 72 mm.

 

Mniejszy rozmiar kółek do rolek powoduje, że mamy niżej osadzony środek ciężkości całej rolki agresywnej. Daje to lepszą stabilność podczas jazdy po rampach i wykonywaniu trików.

 

Najczęściej stosowane twardości kółek do rolek agresywnych to wartości od 88 A do 92 A. Twardsze kółka do rolki poprawiają też kontrolę podczas jazdy — dla przykładu łatwiej nam wykonać wheelingi (jazda na jednym kółku). 

 

W twardych kółkach mamy lepsze wyczucie powierzchni podczas jazdy, osiągniemy większą prędkość. Dzięki mniejszym oporom będzie nam też łatwiej ślizgać się podczas grindów.

 

W rolkach agresywnych stosujemy również opcjonalnie kółeczka, zwane grindwheels czy też anti rockery. Są to malutkie kółka do rolek o średnicy ok. 45 mm, o bardzo wysokiej twardości.

 

Kółka do rolek grindwheels nawet nie stykają się z asfaltem podczas jazdy, służą wyłącznie lepszemu poślizgowi i pewniejszym trafianiu na grindy poprzez zwiększenie przestrzeni groove do grindowania.

 

Kółka do rolek agresywnych nie będą tak szybkie na długich trasach, jak koła o większej średnicy, ponieważ nie jest to potrzebne w tego typu stylu jazdy, mniejsze kółeczka natomiast łatwiej i szybciej rozpędzić.

 

Rolki Agresywne

 

Jakie rolki do jazdy agresywnej? 



Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze rolek agresywnych? 

Kiedy wybierasz rolki agresywne, bardzo ważne jest prawidłowe dobranie rozmiaru Twoich nowych rolek.

 

Rolki agresywne powinny dobrze trzymać się stopy. Dzięki temu  masz 100% stabilizacji oferowanej przez dany model rolki. Będziesz miał też dobrą kontrolę nad jadą — dobrze przylegająca rolka będzie bardziej responsywna niż taka z luzami pomiędzy stopą a skorupą.

 

Przy pierwszych przejazdach w Twoich nowych rolkach agresywnych, możesz narzekać na dużą ciasność buta rolek. Nie martw się — liner wewnętrzny musi się ubić oraz ukształtować do Twojej  stopy. Po paru jazdach liner powinien się dopasować.

Pamiętaj! Jeżeli wybierzesz rolki agresywne ze zbyt luźnym linerem, po kilku jazdach zrobi się on zbyt  luźny i będziesz borykał się z przesuwającą się wewnątrz buta rolki stopą. Przełoży się to na gorszą zwrotność podczas jazdy.



Powinniśmy zwrócić uwagę także na jakość wykonania naszych rolek agresywnych i jej specyfikację sprzętową. Jeżeli myślimy poważnie o agresywnej jeździe na rolkach w skateparku, skokach, grindach i trikach nie powinniśmy decydować się na tani, i niesprawdzony sprzęt.

 

Jazda agresywna na rolkach łączy się z dużymi przeciążeniami i obciążeniami dla naszego sprzętu. Dlatego lepiej zainwestować i mieć pewność, że jeździmy na dobrym sprzęcie, który nas nie zawiedzie w krytycznym momencie lądowania po wyskoku. 

 

Rolki do Jazdy Agresywnej

 

Jazda agresywna — podsumowanie

 

Mam nadzieje, że udało nam się rozjaśnić obraz, czym są wyczynowe rolki do jazdy agresywnej.

Jest to rodzaj rolek bardzo różniący się od rolek rekreacyjnych czy rolek fitness — wynika to ze specyfikacji jazdy agresywnej, dużych obciążeń i wysokiej potrzeby ochrony stopy przed uderzeniami.

Jeżeli jesteś zainteresowany — sprawdź naszą ofertę rolek agresywnych!

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania czy wątpliwości — skontaktuj się z nami lub spotkaj się z nami w sklepie stacjonarnym. Listę sklepów znajdziesz tutaj.