Rolki freeride czy rolki fitness? Rolki rekreacyjne a może freeride?
Nawet osoba już jeżdżąca na rolkach może poczuć się przytłoczona takim zbliżonym do siebie nazewnictwem. Do zamieszania dokłada się też fakt, że tego typu rolki są bardzo zbliżone do siebie wyglądem. Nie wyróżniają się tak jak np. rolki agresywne do jazdy w skateparku czy rolki hokejowe przeznaczone do gry w hokeja na rolkach.
W dzisiejszym artykule przybliżymy różnice pomiędzy rolkami freeride, rolkami rekreacyjnymi fitness oraz rolkami freeride, tak aby nawet osoba początkująca nie poczuła się zagubiona podczas wyboru swoich pierwszych rolek.
Rolki rekreacyjne i rolki fitness są bardzo zbliżone do siebie biorąc pod uwagę ich budowę i przeznaczenie.
Rolki rekreacyjne to rolki stworzone do jazdy po równej nawierzchni, takiej jaką znajdziemy w parkach lub na mieście. W tych rolkach komfort użytkownika jest postawiony na pierwszym miejscu — zwykle mamy więc wygodny miękki but semi-soft, który zapewnia świetną wentylację stóp podczas jazdy.
Rolki rekreacyjne zbudowane są zwykle na kompozytowej szynie. Idealnie nadają się do okazjonalnej jazdy na rolkach dla osoby, która wybiera się od czasu do czasu na rolkowy wypad.
Rolki rekreacyjne to też świetny wybór dla osoby początkującej — zwykle są one tańsze niż bardziej skomplikowane modele przeznaczone dla osób zaawansowanych. Są dobrym wyborem dla osób dopiero uczących się jazdy na rolkach.
Często jednak modele rolek rekreacyjnych nie oferują dużych możliwości zmian i upgrade sprzętu spotykamy tutaj zintegrowane ze skorupą szyny. O ile osoba zaawansowana może kręcić nosem na takie rozwiązania, jest do dobra opcja dla osoby uczącej się lub okazyjnie jeżdżącej na rolkach. Prosta budowa rolki rekreacyjnej ułatwia i usprawnia ich czyszczenie, kontrolę i serwis, zgodnie z mottem-im mniej elementów, które mogą się zepsuć/odkręcić, typ lepiej dla nas.
Przykładem takiej rolki rekreacyjnej jest Zetrablade od Rollerblade. Mamy tutaj bardzo wygodne i przewiewne rolki z miękkim softbootem, z kompozytową szyną połączoną na stałe ze szkieletem rolki. Nadają się one idealnie do nauki jazdy na rolkach czy jazdy rekreacyjnej.
Rolki fitness są bardzo zbliżone do rolek rekreacyjnych. Tutaj mamy także miękki but softboot i nacisk na dobry komfort i wentylację podczas jazdy. Rolki fitness są jednak przeznaczone do bardziej regularnej jazdy na rolkach.
Zwykle mamy tutaj bardziej wytrzymałe podwozie rolki, z aluminiową szyną. W części modeli mamy możliwość wymiany kółek rolki na kółka o większej średnicy. Dużym ułatwieniem jest też np. możliwość wypięcia buta wewnętrznego w celu np. wyprania go.
Jeżeli chcesz regularnie jeździć na rolkach w ramach treningu i aktywności sportowej, wybierz rolki fitness.
Przykładem rolki fitness od firmy Rollerblade są rolki Macroblade. Oprócz komfortowego buta rolki w technologii softboot, mamy tutaj aluminiową szynę Unibody, bardzo dobrze przekazuje ona siłę na koła. Dzięki temu rolki Macroblade idealnie sprawdzają się do szybkiej jazdy podczas treningu fitness.
Podsumowując, w rolkach rekreacyjnych i fitness nacisk podczas jazdy jest postawiony na Twój komfort i wygodę podczas jazdy.
Chcesz jeździć na rolkach jak ludzie z instagrama czy tik-toka? Wybierz model rolek freeride przygotowany do wykonywania akrobacji podczas jazdy.
Rolki freeride, rolki Urban czy też rolki Street są podobne do rolek rekreacyjnych fitness- też służą one do jazdy po gładkich powierzchniach w parkach czy na mieście.
Rolki Urban są jednak skierowane do bardziej zaawansowanych rolkarzy, którzy chcą spróbować swych sił w bardziej dynamicznej jeździe, z wykonywaniem prostych trików. Mamy tutaj większy nacisk na osiągi i performance rolek podczas jazdy. Świetnie nadają się do zjazdów po schodach, skoków czy slidów.
Dlatego znajdziemy wśród rolek Freeride więcej modeli z twardym shellem. Dzięki temu mamy lepsze przełożenie siły z nóg na kółka rolkowe podczas jazdy. Buty rolki Urban lepiej utrzymują i stabilizują stopy podczas skoków i trików. Dodatkowe wkładki z shock absorberami w okolicy pięty pochłaniają drgania i wstrząsy podczas lądowań.
Osoby, które lubią ”podłubać” przy swoim sprzęcie z pewnością ucieszy fakt, że rolki Urban zwykle umożliwiają wymianę szyn. Dzięki temu będziesz w stanie w prosty sposób zmienić swoją 4 kołową rolkę w model 3 kołowy, kiedy będziesz chciała/chciał spróbować jazdy na kółkach do rolek o dużej średnicy.
Rolki miejskie Urban są zwykle droższe niż modele rekreacyjne fitness. Związane jest to z ich bardziej skomplikowaną budową i większą ilością nowinek technologicznych wykorzystanych w danym modelu.
Przykładem miejskiej rolki freeride Urban jest Twister XT od Rollerblade. Są to rolki zbudowane na bazie materiałów wysokiej jakości, z wykorzystaniem różnym udogodnień i nowoczesnych rozwiązań technicznych. np. mamy tutaj dodatkowe wzmocnienie skorupy w miejscu łączenia jej z szyną oraz Anti Torsion box. Wzmacnia to przekładanie siły na koła rolki.
Podsumowując w rolkach miejskich freeride, nacisk położony jest szybkość oraz dynamikę podczas jazdy po mieście.
A co z rolkami freestyle? Są one bardzo zbliżone do rolek freeride — też zwykle mamy tutaj konstrukcję hardboot. Zatem gdzie tkwi różnica?
W rolkach freestyle na pierwszym miejscu mamy postawioną zwrotność i mobilność. Są to rolki przeznaczone do jazdy w slalomie i wykonywania trików freestylowych. Jeżeli chcesz spróbować swych sił w tańcu na rolkach, to rolki freestyle są też dla Ciebie.
W rolkach freestyle mamy liner zintegrowany z butem rolki, a sam szkielet wykonany jest bardzo często z lekkich materiałów, takich jak włókno węglowe. Dzięki temu rolki są bardzo lekkie, co sprzyja zachowaniu maksymalnej precyzji podczas jazdy. Połączenie linera z shellem rolki eliminuje wszelkie niepożądane ruchy stopy w bucie rolki. Dodajmy do tego jeszcze możliwość termoformowania linera i otrzymujemy doskonały sprzęt do wykonywania skomplikowanych trików.
Jeżeli chodzi o koła, mamy tutaj koła o trochę mniejszej średnicy niż rolki freeride, a same koła są ciaśniej upakowane w szynie. Daje to niesamowitą zwrotność podczas jazdy, dzięki małemu promieniowi skrętu rolki freestyle.
W rolkach przeznaczonych do slalomu wykorzystuje się dodatkowo rockering — szyna rolki freestyle ma możliwość ustawienia kół na niestandardowych wysokościach. Podniesienie przedniego i ostatniego koła sprawia, że rolka jest bardzo zwrotna, łatwiej nam też zachować balans. Nie jest to ustawienie dla początkujących. Stąd wynika już pierwszy wniosek, że tego typu rolki są dla bardziej zaawansowanych rolkarzy.
Przykładem rolki freestyle są rolki Crossfire od Rollerblade, idealnie nadają się do precyzyjnych manewrów, czy slalomu między kubeczkami. Dodatkowo szyna posiada regulowany rockering, który pozwala na ustawienie kół w pozycji flat albo tzw. banana.
Podsumowuj w rolkach freestyle, nacisk mamy położny na ekspresyjność i styl Twojej jazdy na rolkach.
Nie, rolki freeskate nie zawsze są lepsze niż rolki rekreacyjne. Możesz kupić tańsze rolki freeskate, które będą sprawować się gorzej, niż dobrej jakość rolki rekreacyjne czy fitness renomowanej firmy.
Rolki rekreacyjne są dobrym wyborem dla osób początkujących i dopiero uczących się jazdy na rolkach. Stosunkowo niska cena i wygoda podczas jazdy przemawia tutaj zdecydowanie na plus. Jeżeli zamierzasz intensywnie jeździć na rolkach w ramach treningu to warto wybrać rolki fitness.
Jednak możesz kupić też rolki freestyle lub freeride jak pierwsze rolki, szczególnie jeżeli szukasz rolek z górnej półki z możliwością upgrade sprzętu wraz ze wzrostem Twoich umiejętności jazdy.
Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić kwestie nazewnictwa początkującym rolkarzom. Pamiętając, iż na początku przygody z rolkami warto wybrać sprzęt, w którym będziecie czuli się dobrze, najlepiej korzystając z pomocy doświadczonego rolkarza. Dzięki temu nauka jazdy na rolkach będzie samą przyjemnością.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze sprzętu skrojonego na miarę Twoich potrzeb, odwiedź nas w naszych sklepach stacjonarnych! Spotkasz u nas doświadczonych rolkarzy, którzy pomogą przy wyborze rolek czy wrotek, oraz chętnie odpowiedzą na nurtujące Ciebie pytania. Zapraszamy !