Temat przekładania kółek rolkowych w naszych rolkach powinien być bliski każdej osobie jeżdżącej regularnie na rolkach.
Szczególnie osoby zaczynające przygodę z rolkami powinny poświęcić trochę czasu, na przyswojenie sobie schematów przekładania i zrozumienie, dlaczego powinniśmy przekładać kółka.
Dzisiaj przeanalizujemy właśnie kilka takich schematów przekładania kółek rolkowych i odpowiemy na najczęściej zadawane przez początkujących pytania na ten temat.
Przekładanie kółek rolkowych jest bardzo ważne w utrzymaniu Twoich rolek w dobrym stanie technicznym.
Każdy rolkarz wie, że podczas jazdy na rolkach, kółka rolkowe się ścierają. Tempo tego procesu zależy od specyfiki stylu jazdy, wagi rolkarza i typu nawierzchni, po których najczęściej jeździ. Sama budowa kółek rolkowych i materiał, z którego są wykonane też mają wpływ na tempo ich zużywania się.
Nie każdy jednak wie, że kółka rolkowe nie ścierają się równomiernie. Szybciej zużywasz zawsze pierwsze i ostatnie kółko w szynie. W ustawieniu Flat chcemy jeździć na równo ustawionych kółkach o takiej samej średnicy. Dlatego powinnyśmy przekładać kółka do rolek tak, aby ścierały się one równomiernie.
Powinniśmy zwrócić uwagę tez na fakt, iż szybciej ulega starciu powierzchnia wewnętrzna kółek do rolek. Wynika to z faktu, że podczas jazdy bardziej obciążamy właśnie wewnętrzną część rolek. Z czasem takie nierównie ścieranie prowadzi to do utraty profilu kółka rolkowego, co znacznie pogarsza warunki jezdne rolek.
Regularne przekładanie kółek do rolek pozwala na przedłużenie ich żywotności. Starczą one na dłużej i nie będziesz musiała/musiała ich tak często wymieniać. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo pieniędzy.
Łatwo przeoczyć moment, w którym nasze rolki zaczynają wymagać przełożenia kółek rolkowych. Musimy być jednak czujni, ponieważ jazda na nierówno startych kółkach odbiera dużo frajdy z naszego hobby.
Jednym z objawów nierówno startych kółek jest efekt “ściągania” na bok podczas jazdy na wprost. Na nierównych kółkach będziesz miał też problem z utrzymaniem rolek w prostopadle do podłoża podczas jazdy i będziesz podświadomie korygował to poprzez przekrzywianie nóg.
Brak zachowania reguł przekładania kółek do rolek albo przekładanie losowych kółek ze sobą doprowadzi do całkowitej utraty profilu kółek do rolek i niekomfortowej, a nawet niebezpiecznej jazdy.
Aby nie dopuścić do takich niekomfortowych sytuacji, najlepiej jest podczas sezonu i na jego koniec regularnie sprawdzać stan kółek w naszych rolkach. Jak się za to zabrać?
Zaczynamy od spojrzenia na szynę rolki od spodu. Jeżeli widzimy, że kółka rolki są nadmiernie starte po stronie wewnętrznej rolki — jest to sygnał do przełożenia kółek rolkowych.
Jeżeli kółka rolkowe był już przekładane, mogą być mocno zużyte po obu stronach. W takiej sytuacji należy zaopatrzyć się w nowy zestaw kółek do rolek.
Innym testem jest sprawdzenie średnicy kółek rolkowych. Podczas ścierania średnica kół będzie się zmniejszać a najszybciej maleć będą pierwsze i ostatnie kółka w rolce.
Układamy więc rolki na płaskiej powierzchni, przykładowo blacie stołu. Następnie zwracamy uwagę na kółka rolkowe i sprawdzamy, czy wszystkie koła równo dotykają blatu.
Czasami może się zdarzyć, że podczas tego testu jedno ze środkowych kółek znajdzie się lekko w powietrzu podczas takiego testu. Nie należy się tym zbytnio martwić, ponieważ, pozostałe kółka rolkowe będą ścierać się jako pierwsze i szybko dojdzie do wyrównania poziomu wszystkich kółek w rolce.
Istnieje kilka utartych schematów przekładania zużytych kółek rolkowych. Zanim jednak do nich przejdziemy, musimy opisać dwie podstawowe zasady we wszystkich sposobach przekładania kółek.
Musimy pamiętać o dwóch ważnych sprawach:
Przekładamy kółka rolkowe zawsze pomiędzy lewą a prawą rolką w parze, nigdy nie przekładamy kółek wyłącznie w obrębie jeden rolki
Przy przekładaniu odwracamy kółka na drugą stronę — dla przykładu: jeżeli mieliśmy kółka założone nadrukiem na zewnątrz lewej rolki, po przełożeniu nadruk powinien znaleźć się po wewnętrznej stronie rolki prawej.
W tym bardzo popularnym sposobie przekładania kółek do rolek zamieniamy kółka najbardziej zużyte z kółka o najmniejszym stopniu zużycia.
Podczas jazdy najbardziej zużywa się pierwsze i ostatnie kółko w rolce.
Przekładamy więc pierwsze kółko z rolki na miejsce kołka trzeciego, natomiast ostatnie kółka w szynie na miejsce kołka drugiego,
Pamiętaj o tym, że wymieniasz kółka między lewą a prawą rolką i że powinieneś odwrócić je na drugą stronę nadruku.
A co z rolkami trójkołowymi? W takich szynach przekładamy kółka według następującego schematu.
Zamieniamy pierwsze kółko z kółkiem ostatnim — pamiętaj o wymianie kołek między rolkami! Środkowe kółka przekładamy po prostu między lewą a prawą rolką. Oczywiście odwracamy koła, tak aby ścierały się równomiernie po obu stronach.
Istnieje jeszcze trzeci sposób przekładania kółek do rolek. Jak już pisaliśmy, podczas użytkowania kółka do rolek ścierają się, co skutkuje, że zmniejsza się ich średnica i ich rozmiar.
Możemy wykorzystać ten fakt, aby ustawić kółka do rolek na tzw. banana. W takim ustawieniu kółka zewnętrzne w szynie do rolek są mniejsze niż kółka wewnątrz szyny. Skutkuje to znaczną poprawę zwrotności rolek podczas jazdy.
Jeżeli nie masz szyny z prerockerem (gdzie poszczególne kółka są na różnych wysokościach) i nie chcesz kupować kółek o różnych średnicach, to możesz uzyskać efekt banana na rolce poprzez kontrolowanie ścierania kółek rolkowych.
W tej metodzie przekładasz pierwsze kółko rolkowe z kółkiem czwartym, a kółko drugie z kołkiem trzecim. Oczywiście wymieniamy kółka między rolkami w parze i je odwracamy.
Stosując taki sposób przekładania kółek do rolek, zewnętrzne koła ścierają się szybciej a wewnętrzne wolniej. Z czasem różnica średnic da nam efekt ustawienia banana, a poszczególne kółka będą się ścierać równo po obu stronach dzięki ich odwracaniu.
Przekładanie kółek rolkowych jest istotne dla utrzymania rolek w dobrej kondycji. Kółka ścierają się nierównomiernie, a przekładanie pozwala na równomierne ich zużycie.
Wewnętrzna część kółek narażona jest na większe obciążenie, co prowadzi do utraty profilu. Regularne przekładanie kółek przedłuża ich żywotność i oszczędza pieniądze.
Jeżeli masz jakieś problemy z własnoręcznym przekładaniem kół, zapraszamy do kontaktu z nami w naszych sklepach! Chętnie pomożemy Ci w serwisowaniu Twoich rolek!
Do zobaczenia na rolkach!