Naucz się jeździć na rolkach - 10 zasad jazdy na rolkach.

 

 

Jesteś zainteresowany jazdą na rolkach i szukasz informacji o tym, jak prawidłowo powinno się jeździć?

 

Przygotowaliśmy dla was 10 podstawowych zasad jazdy na rolkach. Są to informacje podstawowe, bardzo ważne dla wszystkich początkujących rolkarzy.

 

Staraliśmy się zwrócić uwagę na najczęstsze błędy popełniane przez osoby uczące się jazdy na rolkach oraz na to, jak prawidłowo powinno się jeździć na rolkach.

 

Zainteresowani? No to zaczynamy!

Zasada 1 — Podczas jazdy na rolkach odpychaj się nogami na boki, a nie do tyłu.

 

Bardzo częstym błędem  początkujących rolkarzy jest niewłaściwe rozpędzanie się podczas jazdy na rolkach. Błędnie koncentrują się oni na odpychaniu do tyłu. Myślą, że tylko w ten sposób można jechać do przodu. Taki sposób jazdy jest bardzo nieefektywny i męczący. Dodatkowo tego typu ruchy skutkują powstawaniem otarć i odparzeń w okolicy pięt.

 

Aby prawidłowo i skutecznie jeździć na rolkach, powinniśmy odpychać się nogami na boki. Nasze stopy podczas jazdy powinny układać się w literę V.

 

W ten sposób będziemy w stanie bardzo sprawnie i dynamiczne jechać na rolkach, bez dużego wysiłku fizycznego.

 

nauka jazdy na rolkach

 

Zasada 2  — Podczas jazdy na rolkach trzymaj kolana blisko siebie.

 

Podczas jazdy staraj się trzymać kolana blisko siebie. Chodzi o to by po każdym ruchu nogami, po każdym odepchnięciu się od podłoża starać się zbliżyć nogi do siebie, tak aby kolana dzieliła możliwie najmniejsza odległość

 

Dzięki takiemu ułożeniu nóg łatwo zachowujemy równowagę, nawet w momencie przejazdu po nierównej nawierzchni, takiej jak np. dziurawy asfalt lub beton. Jeżeli będziemy jechać w większym rozkroku, bardzo łatwo  o upadek.

 

 

 

Zasada 3 — Podczas jazdy staraj się utrzymywać rolki prostopadle do nawierzchni.

 

Będąc na rolkach, zwróć uwagę, aby podczas jazdy utrzymywać rolki prostopadle do nawierzchni trasy. Koła i szyny powinny tworzyć kąt 90 stopni z podłożem. Tylko w ten sposób będziesz w stanie wykonać bardziej skomplikowane rolkowe manewry.

 

Nie wolno pozwolić, aby kostki "zapadały" się do środka. Jeżdżąc w nieprawidłowy sposób, możemy uszkodzić swoje łyżworolki albo nawet skręcić stopę w kostce.

 

 

Zasada 4 - Podczas jazdy na rolkach nie patrz w dół na nogi, tylko przed siebie, zgodnie z kierunkiem jazdy!

 

Bardzo częstym błędem u początkujących jest patrzenie pod nogi podczas jazdy. Rolkarz zawsze powinien skupiać  się na kierunku jazdy. Tylko w ten sposób będziemy w stanie zachować bezpieczeństwo podczas płynnej jazdy na rolkach. Zauważysz też potencjalne zagrożenia odpowiednio wcześniej i zdążysz na nie zareagować.

 

Patrzenie pod nogi przeszkadza także w utrzymaniu równowagi podczas jazdy rolkowej. Jeżeli skupimy się na naszym kierunku jazdy, łatwiej będzie nam odszukać nasz środek równowagi.

 

jazda na rolkach

 

 

Zasada 5 - Lekko zginaj kolana podczas jazdy na rolkach.

 

Jazda na rolkach z wyprostowanymi kolanami to bardzo zły nawyk. Prawidłowo podczas przejazdu, rolkarz powinien lekko ugiąć obie nogi w stawie kolanowym i pochylić się do przodu. Kolana i barki powinny znajdować się na równi z czubkami naszych palców w  rolkach. Plecy prosto w linii, delikatnie pochylone do przodu. 

 

Podczas jazdy w takiej pozycji ciała, rolkarz ma lepszą kontrolę nad ruchami rolek i stabilizację podczas jazdy.  Ugięcie kolan polepsza też komfort jazdy, poprzez lepszą amortyzację wstrząsów. Łatwiej wyjść z poślizgu, gdy stracimy równowagę podczas jazdy.

 

 

Zasada 6 - Ciężar ciała powinien spoczywać na palcach (okolice 2 kołka rolki).

 

Przy prawidłowej jeździe na rolkach, rolkarz powinien poruszać jedynie nogami i rękami. Tułów powinien być nieruchomy, a cała sylwetka rolkarza lekko pochylona. Taka postawa jest prawidłowa i umożliwia zachowanie równowagi.

 

Podczas jazdy na rolkach unikamy niepotrzebnych ruchów biodrami. Jeśli nie będziemy przestrzegać tej zasady, będzie nam znacznie trudniej utrzymać równowagę, przez co zwiększymy ryzyko upadku. 

 

Podczas jazdy na rolkach ciężar ciała powinien być przeniesiony na palce stopy. Dzięki temu jeździsz bardziej stabilnie niż w momencie jazdy  „na pięcie’. Aby przesunąć ciężar ciała w przód, powinieneś jeździć właśnie z ugiętymi kolanami. Jeżeli będziesz próbował  jeździć na pięcie, to możesz bardzo łatwo wylądować na plecach. Nie martw się, z czasem opanujesz i tę technikę jazdy. 

 

pozycja rolkarza

 

Zasada 7 - Opanowanie umiejętności upadania podczas jazdy na rolkach.

 

Niestety, każdemu podczas jazdy na rolkach przydarzyć się może chwila utraty równowagi. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się jak zachowywać w takich sytuacjach.

 

W momencie, gdy czujesz, że tracisz równowagę, spróbuj ugiąć kolana, zrobić przysiad  i wyciągnąć ręce do przodu. Dzięki temu, kiedy ostatecznie się przewrócisz, będziesz miał bliżej do ziemi i możesz zamortyzować upadek rękoma. 

 

Dodatkowo każdy początkujący rolkarz podczas nauki ma „lepszą” i „słabszą” stronę ciała. Ta "lepsza strona" to ta, na której łatwiej nam wykonywać wszelkiego rodzaju skręty i obroty. Bardzo ważny jest jednak równomierny trening wszystkich manewrów na obie strony. Jazda na rolkach jest nieprzewidywalna i musimy opanować wszelkie rodzaje manewrów.

 

Zasada 8 - Opanuj podstawowe techniki hamowania podczas jazdy na rolkach.

 

Dla prawidłowej dynamicznej jazdy na rolkach wymagane jest opanowanie umiejętności hamowania.


Hamowanie poprzez „łapanie się” ścian, lamp ulicznych czy innych znaków jest skrajnie niebezpieczne. Dlatego, aby bezpiecznie poruszać się w mieście lub parku, musimy nauczyć się efektywnie hamować.

 

Dla początkujących najlepszym sposobem hamowania jest metoda hamowania na pług. Rozchylamy nogi na boki, starając się nie zginać ich w kolanach. Kierujemy czubki rolek do siebie. Palce do siebie, kolana na zewnątrz uginamy. W ten sposób wytracimy prędkość. Pamiętajmy tylko, iż ten sposób hamowania skuteczny przy niskich i średnich prędkościach jazdy. 

 

Nauka hamowania na rolkach

 

Zasada 9 - Jazda na rolkach — zawsze w kasku i ochraniaczach!

 

Podczas jazdy na rolkach każda osoba powinna zadbać o swoje bezpieczeństwo. Nigdy nie wiesz, co się wydarzy podczas jazdy!  Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie  się do każdego przejazdu.

 

Zawsze powinieneś nosić pełen zestaw ochraniaczy na: łokcie, nadgarstki i kolana oraz kask. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie bezpieczeństwo podczas jazdy i zmniejszysz ryzyko poważnego urazu podczas ewentualnego upadku.

 


O kaskach dowiesz się więcej tutaj, a tu znajdziesz informacje o ochraniaczach.

 

Kaski i ochraniacze na rolki

 

Zasada 10 - Nieformalny Savoir-vivre podczas jazdy.

 

Jeździmy na rolkach zwykle w miejscach publicznych, które dzielimy z innymi użytkownikami: rolkarzami, kolarzami, biegaczami i przechodniami.

 

Podczas jazdy powinniśmy zachowywać się rozsądnie i odpowiedzialnie, bez narażania siebie i innych. Zatłoczony chodnik w weekend to nie jest dobre miejsce do bicia rekordów prędkości na rolkach.


Podczas jazdy pamiętaj o tym, żeby nie jechać całą szerokością chodnika czy ścieżki rowerowej. Powinniśmy trzymać się zawsze prawej strony. Pamiętaj o regule prawej dłoni — ustąp pierwszeństwa osobom zbliżającym się z prawej strony do skrzyżowania ścieżek.

 

 

Podsumowanie - 10 zasad jazdy na rolkach.

 

I na koniec jeszcze jedna ważna zasada jazdy na rolkach — nie ma co się zrażać do jazdy na rolkach z powodu tymczasowych niepowodzeń. 

 

To normalne, gdy podczas uczenia się nie uda się planowany manewr i rolkarz ląduje na betonie. Normalną rzeczą jest też to, że każda osoba ma inne predyspozycje i inną prędkość przyswajania sobie jazdy na rolkach. 

 

Jeżeli masz trudność z opanowaniem pewnych manewrów lub nie czujesz się jeszcze w 100% pewnie na rolkach, nie ma się czego wstydzić! Praktyka czyni mistrza, wystarczy poświecić trochę czasu na trening. 

 

Co zrobić, jeżeli jednak masz jakiś problem związany z jazdą na rolkach, z którym nie możesz sobie poradzić? Pomimo wielu przeczytanych internetowych artykułów nie możesz znaleźć rozwiązania.

 

Warto wtedy zasięgnąć pomocy instruktora jazdy na rolkach. Tak doświadczona osoba na pewno pomoże w pokonaniu wszystkich problemów związanych z rolkami.