Czym jest hokej na rolkach?

Hokej na rolkach, zwany też z angielskiego inline hockey, to ciekawa alternatywa dla hokeja na lodzie. 

Jest na tyle popularny, iż poza sezonem nawet takie gwiazdy NHL jak Auston Matthews lub Connor McDavid uprawiają hokej na rolkach, jako formę treningu i przygotowania do sezonu hokeja na łyżwach.

Początki hokeju na rolkach jako dyscypliny sportowej sięgają końcówki lat 30-tych ubiegłego wieku. Na początku jeździło  się na czterokołowych wrotkach, od lat 90 zawodnicy przerzucili się całkowicie na łyżworolki. 

Hokej na rolkach to sport uprawiany na całym świecie. Jest on szczególnie popularny w krajach południa Europy, Ameryce Północnej i Południowej i w Azji Płd. Wschodniej.

 

Hokej na rolkach — jak zacząć grać w inline hokeja. Zasady hokeja na rolkach

 

Największą zaletą hokeja na rolkach jest fakt, iż do gry niewymagana jest tak złożona infrastruktura jak w przypadku hokeja na lodzie. Koszty utrzymania stałego, całorocznego lodowiska są bardzo duże, co przekłada się na duże koszty wynajmu obiektu na mecze lub treningi.

Aby spróbować swoich sił w hokeju na rolkach, wystarczy nam obiekt sportowy z  gładką równą nawierzchnią, grupa zapaleńców i podstawowy sprzęt do hokeja (kije, rękawice, kaski, ochraniacze goleni). No i oczywiście rolki:)

 

Profesjonalne hale do gry w hokeja na rolkach wyposażone są w specjalną nawierzchnię, tu światowym liderem w produkcji podłóg jest czeska firma Stilmat, która wytwarza również krążki do gry certyfikowane przez IIHF. 

Plastikowa nawierzchnia wymusza używanie specjalnych kółek do rolek, dzięki którym zawodnik nie tracąc prędkości, wciąż ma dobrą przyczepność do podłoża. Dzięki temu  może on dynamicznie wykonywać zwroty, zmienić kierunek jazdy czy też hamować. 



Hokej na rolkach — jakie kółka do rolek do gry w hokeja?

Rolki do Hokeja

 

Bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiedniej twardości kół do wagi zawodnika. 

Jest to sprawa często pomijana i sprawiająca sporo problemów początkującym zawodnikom inline hokeja.

Twardość kółek do rolek podawana jest w skali Shore’a. Zalecana twardość kółek do rolek do gry w hokeja zależy od warunków, w których będziemy grać.

Jeżeli będziemy jeździć po sztucznej nawierzchni specjalistycznej, to zalecana twardość kółek do rolek  waha się od 72 A do 80 A. 

 

Jeżeli będziemy grać na szlifowanym betonie lub asfaltowym boisku, wtedy powinnyśmy jeździć na kółkach do rolek o większej twardości. Zalecono zakres twardości kółek do rolek w takim przypadku to od 80 A do 85 A. 

 

Rolki do Hokeja

Jak dobrać kółka do rolek — jaką twardość kółek do rolek wybrać w zależności od naszej wagi ciała?

 

Szczegółowy wybór twardości kółek do rolek jest uzależniony od naszej wagi. Im większa ciężar ciała, tym na twardszych kółkach do rolek powinniśmy jeździć.

  • Zawodnik o wadze od  60 do 70 kg powinien używać kółek do rolek o twardości od około 72 A do 74 A. 

  • Dla graczy o wadze od 70 do 80 kg idealne kółka do rolek mają twardość 76 A.

  • Gracze, których waga waha się w zakresie 80 - 90 kg powinni używać kółek do rolek o twardości 78 A.

  • Zawodnicy o wadze 90 kg i więcej, mogą jeździć na kołach o twardości to 80 A. Są to kółka do rolek, które używane są do gry na asfalcie lub szlifowanym betonie.

Najpopularniejsze kółka do rolek, które często są montowane fabrycznie w rolkach hokejowych, mają twardość około 76 A.

 

Ale najpopularniejsze wcale nie oznacza, że są one najlepszym wyborem. Zawsze powinniśmy starać dopasować się twardość naszych kółek do rolek pod kątem naszej wagi ciała oraz preferencji i sposobu jazdy.

Co jeżeli będziemy mieli złe dobrane kółka do rolek, niedopasowane do naszej masy ciała? Jeśli kółka będą za miękkie, będziesz miał trudności z utrzymaniem przyczepności oraz hamowaniem.

 

Za miękkie kółka do rolek będą się też znacznie szybciej zużywać.

Cięższy zawodnik nie będzie mógł sprawnie nabierać prędkości podczas jazdy, natomiast osoba za lekka na swoje twarde kółka do rolek może mieć kłopoty z kontrolą podczas jazdy po łuku.

 

Rolki do Hokeja

 

Jeżeli zadasz sobie trud i czas, aby wypróbować kółka do rolek o różnej twardości i dobrać idealne koła do wagi swojego ciała, nie pożałujesz! 

Bardzo szybko dostrzeżesz liczne korzyści płynące ze spersonalizowanego ustawienia twardości kółek Twoich rolek.  

Ułatwi to Tobie grę w hokeja na rolkach, pomoże w sprawnych manewrowaniu i hamowaniu, oraz wydłuży okres użytkowania samych kółek do rolek (nie będą się one nadmiernie ścierać!).

 

Ustawienie HI-Lo - Kółka do rolek do hokeja - Czemu warto stosować ustawienie Hi-Lo?

 

Same kółka do rolek są ustawione najczęściej w systemie Hi-Lo

System Hi-Lo oznacza, iż  dwa przednie kółka rolkowe mają średnice 76 mm, natomiast dwa tylne - 80 mm).

 

Ustawienie kółek w systemie Hi-Lo wymusza prawidłową postawę zawodnika podczas gry (lekko pochylona do przodu) i dodatkowo zwiększa jeszcze zwrotność naszych rolek hokejowych.

Dzieje się tak z powodu zmniejszenia rozstawu pomiędzy pierwszym a ostatnim kółkiem w rolkach. 

 

Rolki do Hokeja

 

Hokej na rolkach — jakie rolki hokejowe wybrać?

 

Rolki hokejowe różnią się budową od standardowych rolek rekreacyjnych lub rolek urban czy rolek freestyle,

Rolka hokejowa kształtem przypomina łyżwy hokejowe. 

 

Najczęściej spotykana konstrukcja rolek hokejowych to klasyczny, sznurowany, kompozytowy but, do którego przymocowana jest szyna z kółkami rolkowymi. 

Połączenie to realizowane jest za pomocą nitów, analogiczne jak w łyżwach. Skutkuje to brakiem możliwości prostej wymiany szyny w większości rolek hokejowych. Musisz użyć do tego profesjonalnego sprzętu do wyciągania nitów i ponownego nitowania. 

 

Inny fakt, rzucający się w oczy to brak wystających elementów. 

Rolki hokejowe są najczęściej jedynie sznurowane, nie mamy tutaj klamry czy innych wystających elementów (np. systemu BOA).


Nie chcemy po prostu rolek z elementami, które mógłby zostać łatwo uszkodzone krążkiem do gry, czy zahaczone przez kij innego zawodnika). 

 

Profesjonalne rolki hokejowe naszpikowane są nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak:

  • Możliwość termoformowania całego buta rolki, celem maksymalnego komfortu podczas jazdy.

  • Inteligentny materiał linera, który sam się dopasowuje do stopy użytkownika.

  • Szyny z ultralekkich stopów aluminium, które zmniejszają znacznie wagę rolki hokejowej.

  •  

Rolki do Hokeja

Największe firmy produkujące rolki hokejowe to:

  • Bauer

  • CCM

  • True

  • Mission

  • Alkali

  • Tour

 

Hokej na rolkach — co to jest tęgość buta?



W przypadku niektórych marek produkujących rolki hokejowe mamy możliwość wyboru. Oprócz standardowej rozmiarówki  “tęgości” samego buta, co powoduje, że możemy idealnie dobrać rolki hokejowe do kształtu naszych stóp.

 

Stosowane oznaczenia tęgości buta rolki hokejowej:

 

C — rolki hokejowe wąskie

D — rolki hokejowe standardowe

R — rolki hokejowe poszerzone

E — rolki hokejowe szerokie

EE — rolki hokejowe bardzo szerokie

 

Dlaczego wybór odpowiedniej szerokości rolek hokejowych jest ważny? 

 

Prawidłowy dobór rolek hokejowych do kształtu naszej stopy ma duży wpływ na komfort jazdy i gry na rolkach.

Jeżeli będziesz jeździł w za wąskich rolkach, szybko nabawisz się otarć, pęcherzy i podrażnień skóry stóp.

Z kolei jazda w  luźnych, za szerokich rolkach pogorszy transfer energii z nóg na koła i utrudni kontrolę i precyzję jazdy podczas gry w hokeja na rolkach.


Rolki do Hokeja

 

Hokej na rolkach — dlaczego warto grać w hokeja na rolkach? 



Hokej na rolkach to także świetna zabawa dla osób, które jeżdżą na rolkach, a chciałyby spróbować czegoś nowego. Jest to też fajna alternatywa do fanów tradycyjnego hokeja, którzy szukają letniej alternatywy.

 

Łatwiej też o odpowiednie boisko dla hokeja na rolkach, niż o lodowisko dla tradycyjnego hokeja, przynajmniej w naszym kraju.

 

Duża intensywność w grze, częste gwałtowne manewry i zmiany kierunku jazdy podczas gry w hokeja na rolkach sprawiają, że oprócz poprawy kondycji, ćwiczymy jazdę przodem tyłem czy hamowanie. Łączymy więcej intensywny trening wraz ze szlifowaniem naszych precyzyjnych umiejętności jazdy na rolkach.