Wielu miłośników łyżwiarstwa, zarówno tych doświadczonych, jak i początkujących, często zastanawia się nad sensem regularnego ostrzenia łyżew.
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że wystarczy założyć łyżwy i cieszyć się jazdą na lodzie. Jednak w rzeczywistości ostrzenie łyżew jest kluczowym elementem dbania o własne bezpieczeństwo. Aby realizować się w pełni na lodzie, musisz jeździć na profesjonalnie naostrzonych łyżwach.
W tym artykule zajmiemy się tematem ostrzenia łyżew, omówimy korzyści płynące z tego procesu oraz dowiemy się, dlaczego jest to tak ważny aspekt dla każdego łyżwiarza.
Przyjrzymy się też nowoczesnym sposobom ostrzenia łyżew oraz procedurom profilowania ostrza łyżwy.
Bez wątpienia, po zapoznaniu się z tymi informacjami, zrozumiesz, dlaczego regularne ostrzenie łyżew jest tak istotne, niezależnie od Twojego poziomu zaawansowania w jeździe po lodzie,
Źródło; Adobe Stock
Ostrzenie łyżew polega na odpowiednim oszlifowaniu krawędzi ostrza płozy. Ostrzenie wygładza powierzchnię ostrza płozy — usuwa zniekształcenia, które mogły powstać podczas jazdy na lodzie lub niewłaściwym przechowywaniu i użytkowaniu łyżew.
Na tym jednak nie koniec — podczas ostrzenia zmieniamy także geometrie ostrza płozy na bardziej sprzyjającą jeździe po lodzie. Jak widzimy na ilustracji, płoza nie ma jednego ostrza jak nóż — mamy dwie krawędzie, pomiędzy którymi znajduje się zagłębienie, rowek (z ang. hollow) o kształcie litery U.
Źródło Prosharp by Bauer
Możemy także zdecydować się na bardziej profesjonalne formy ostrzenia łyżew, polegające na nadaniu ostrzom odpowiedniego zaawansowanego profilu lub wykonaniu dodatkowego zagłębienia w rowku ostrza. Możesz też ustawić głębokość ostrzenia — O tym jednak za chwilkę.
Aby nasza jazda na lodzie była prawidłowa, nasze łyżwy muszą być naostrzone! Tylko w ten sposób wyciągniemy 100% z naszego sprzętu podczas jazdy po lodzie.
Naostrzone łyżwy trzymają się znacznie lepiej lodu. Łatwiej w nich zachować równowagę podczas jazdy i wjeżdżania w zakręty.
Dobry grip, czyli utrzymanie łyżew na lodzie umożliwia znacznie bardziej dynamiczną i agresywną jazdą. Możesz dalej modyfikować swój styl jazdy poprzez zastosowanie różnych profili ostrzenia.
Źródło: zdjęcie własne
Jest to bardzo często zadawane pytanie. Możemy przyjąć, że należy naostrzyć łyżwy po około 10 godzinach spędzonych na lodowisko na jeździe rekreacyjnej. Oczywiście chodzi nam tutaj o czas poświęcony na jeździe po lodzie. Warto też naostrzyć łyżwy zawsze na początku sezonu.
Nie idzie jednoznacznie sprecyzować, jak długo nasze łyżwy będą wystarczające ostre do jazdy po lodzie. To jak szybko będziemy zużywać szlif, zależy od wielu czynników. Możemy tutaj wymienić intensywność i styl jazdy, jakość metalu z którego wykonana jest płoza czy wagę łyżwiarza.
Jeżeli szybciej zauważysz utratę przyczepność do lodu w Twoich łyżwach — nie czekaj! Najlepiej od razu naostrzyć łyżwy, niż męczyć się na tępych płozach.
Sportowcy ostrza łyżwy zdecydowanie częściej. W ostrej sportowej rywalizacji każda przewaga jest dosłownie na wagę złota.
Źródło: zdjęcie własne
Tutaj mamy jednoznaczną odpowiedz. Tak, nowo zakupione łyżwy należy oddać do ostrzenia. Oczywiście, w profesjonalnych sklepach mamy zwykle możliwość naostrzenia nowo zakupionych łyżew bezpośrednio na miejscu lub w serwisie danej firmy.
Łyżwy są sprzedawane nienaostrzone lub z fabrycznym wstępnym ostrzeniem, które zwykle pozostawia wiele do życzenia. Dlatego, jeżeli chcesz osiągnąć pełnie swoich możliwości oraz swojego nowego sprzętu — oddaj go do profesjonalnego ostrzenia zaraz po zakupie.
Dlaczego nie powinniśmy samodzielnie ostrzyc swoich łyżew? Aby prawidłowo naostrzyć łyżwy, musisz mieć dostępu do profesjonalnego ręcznego sprzętu lub automatycznego.
Nigdy nie powinieneś ostrzyć łyżew ostrzałką do noża czy szlifierki kątowej!
Ostrząc domowymi sposobami nie uzyskasz żadnej prawidłowej geometrii ostrza, co sprawi, że łyżwy będą tragicznie zachowywać się na lodzie. W najgorszym przypadku może to nawet doprowadzić do bolesnego wypadku na lodzie.
Samo ostrzenie łyżew szlifierką kątową jest też po prostu niebezpieczne dla ostrzącego, a może też doprowadzić trwałego uszkodzenia płozy łyżew.
Oto przykład dobrze naostrzonej łyżwy hokejowej:
Źródło: zdjęcie własne
A oto przykład źle naostrzonej łyżwy hokejowej — zwróć uwagę na znaczne zniszczenie ostrza płozy łyżwy:
Źródło: zdjęcie własne
Ostrzenie z wykonaniem Kanału Z to najnowsza propozycja od firmy Prosharp. Na czym polega takie ostrzenie i co daje w porównaniu z ostrzeniem klasycznym?
Podczas ostrzenia z Kanałem Z, wykonuje się dodatkowe zagłębienie w rowku na krawędzi płozy. Poprawia to przyczepność do lodowej nawierzchni, szybkość jazdy oraz zwinność łyżwiarza.
Łyżwy z wykonanym kanałem Z po prostu lepiej trzymają się lodu. Dzięki temu możemy naostrzyć płycej ostrze płozy. Już po pierwszych minutach na lodzie w łyżwach naostrzonych z wykonaniem kanału Z zauważysz znaczną różnicę w jakości jazdy.
Ostrzenie łyżwy — Czym jest głębokość ostrzenia łyżwy?
No właśnie, o co chodzi z tą głębokością ostrzenia?
W skrócie oznacza to, jak głęboko wycięty będzie rowek w ostrzu łyżwy.
Źródło: Prosharp by Bauer
Ma to znaczny wpływ na to, jak będzie się nam jeździło na naszych naostrzonych łyżwach.
Im głębszy rowek, tym większa przyczepność łyżew do lodu, stabilność i precyzja jazdy.
Dzięki wyraźnie zaostrzonym krawędzią trzymamy się mocno lodu. Dzięki temu mamy możliwość precyzyjnej i dynamicznej jazdy.
Jeżeli zdecydujemy na ostrzenie na niższą wartość uzyskamy płytki rowek. Płytki rowek zapewnia mniejsza grip do nawierzchni. Otrzymujemy za to większy poślizg i szybkość jazdy. Możemy jednak zwiększyć przyczepność do lodu poprzez zastosowanie ostrzenia z kanałem Z.
Tutaj dowiesz się więcej o tym, jaką głębokość ostrzenia wybrać!
Podczas ostrzenia płozy łyżew, możemy naostrzyć je w sposób tradycyjny lub zastosować jeden z zaawansowanych profili ostrzenia.
O co chodzi w profilowaniu ostrza łyżwy? Płoza łyżwy nie jest prosta, zawsze ma pewną krzywiznę. Krzywizna ta zawsze stanowi wycinek dużego okręgu, którego promień jest znacznie dłuższy niż wysokość łyżwiarza.
Płozy z krzywizną o większym promieniu mają więcej kontaktu z lodem, co ułatwia przenoszenie siły w każde odepchnięcie i zapewnia większa stabilność podczas jazdy.
Płozy o krzywiźnie o mniejszym promieniu mają mniej kontaktu z powierzchnią lodowiska podczas jazdy na łyżwach. Poprawia to zwinność i zwiększa manewrowość podczas jazdy.
Przy stosowaniu zaawansowanych profili, jesteśmy w stanie podzielić płozę na kilka stref i każdej z nich nadać inną krzywiznę. Zmieniamy w ten sposób, jak poszczególne odcinki płozy kontaktują się z lodem.
Na tym właśnie polega profesjonalne profilowanie ostrza — Każdy odcinek płozy ma inną krzywiznę, dobraną optymalnie do tego, za co dany odcinek płozy odpowiada podczas jazdy na łyżwach.
Co to daje? Wpływa to znacząco na naszą jazdę na lodzie — pozwala zwiększyć zwrotność, szybkość maksymalną, dynamikę jazdy czy stabilność.
Różni producenci sprzętu proponują różne rodzaje profili ostrzenia. W każdym z ich stawiamy na coś innego.
Jednym z najlepszych sposobów profilowania łyżew na rynku są propozycje firm
Prosharp. Opiszemy tutaj ich 3 najpopularniejsze profile oraz standardowy, fabryczny profil łyżwy.
Ostrzenie łyżwy — rodzaje profili ostrzenia Prosharp
Profil standardowy, oryginalny w każdych nowych łyżwach.
Jest to profil z jedną krzywą na całej długości szyny.
Profil standardowy zapewnia dobrą stabilność podczas jazdy na łyżwach.
Dlatego zalecany jest dla początkujących, dopiero uczących się jazdy na łyżwach oraz tych jeżdżących na łyżwach rekreacyjnie i okazyjnie.
Profil ostrzenia łyżwy — Triple Zuperior ProSharp
Profil ostrza łyżwy z trzema wydzielonymi strefami, o różnych krzywych ostrzeżenia. Profil przechylony, z rosnącą krzywizną od tyłu do przodu płozy łyżwy.
Zastosowanie tego profilu zwiększa naszą zwrotność i przyspieszenie na łyżwach. Zmiana geometrii przesuwa nasz ciężar w okolice naszych palców u stóp.
Zalecany dla średniozaawansowanych i zaawansowanych łyżwiarzy, którzy chcą nadać swojej jeździe na łyżwach większą zwrotność i agresywność.
Źródło Prosharp by Bauer
Profil ostrzenia z 4 wydzielonymi strefami ostrzenia. Jest on bardziej zbalansowany niż Zuperior — główny ciężar przypada bardziej w rejonie środka płozy łyżwy.
Zastosowanie takiego profilu ostrzenia łyżwy poprawia efektywność naszych odepchnięć na lodzie. Przekłada się to na zdecydowane zwiększenie naszej mocy i prędkości maksymalnej.
Strefy szlifu w okolicy palców i pięty pozwalają na zwiększenie stabilności podczas jazdy.
Zalecane dla osób średniozaawansowanych i zaawansowanych, którym zależy na szybkiej jeździe na łyżwach.
Profil Hybrydowy, w którym mamy płynne przejścia między 4 odcinkami ostrza. Krzywizna w tym profilu stanowi wycinek owalu, a nie okręgu.
Mamy tutaj dużą płynność przejść między poszczególnymi strefami, co przekłada się na bardzo dynamiczną jazdę na łyżwach i doskonale wyczucie lodowej nawierzchni.
Polecamy dla osób zaawansowanych, które chcą spróbować bardzo dynamicznej jazdy na łyżwach, z dużą zwinnością i mocą.
Polecamy też osobom, które jeździły na łyżwach na profilu Quad Radius, ale chcą większej płynności przejścia między strefami.
Źródło Prosharp by Bauer
Pamiętaj, iż nowo zakupione łyżwy są zwykle niezaostrzone lub mają za sobą tylko wstępne ostrzenie. W obu przypadkach zalecamy pełnowartościowe ostrzenie.
W Bogdance oferujemy usługę profesjonalnego ostrzenia łyżew z wykorzystaniem zaawansowanej automatycznej maszyny firmy Prosharp.
Taki sprzęt pozwala na doskonałe przygotowanie łyżew do jazdy na lodzie. Umożliwia także profilowanie ostrza lub wykonanie kanału Z.
Macie możliwość domówienia ostrzenia nowo zakupionych łyżew w naszym sklepie bezpośrednio przy składaniu zamówienia.
Możecie też wysłać do nas łyżwy do ostrzenia lub dostarczyć je do jednego z naszych sklepów stacjonarnych. Tutaj znajdziecie więcej informacji, o tym, jak ostrzymy łyżwy w Bogdance.
Źródła: Adobe Stock, Prosharp by Bauer, własne zdjęcia