Jak dbać o łyżwy - Poradnik

 

Każda osoba, która zakochała się w jeździe na łyżwach z czasem pomyśli o zakupie swojej prywatnej pary łyżew. Korzyści z własnych, dopasowanych do naszych stóp i stylu jazdy łyżew zdecydowanie deklasują używane łyżwy z wypożyczalni.

Musimy jednak pamiętać, aby prawidłowo zadbać o nasz sprzęt łyżwiarski. Po zejściu z lodowiska nie zostawiamy go przecież obsłudze, tylko zabieramy ze sobą do domu. 

Dobrej jakości łyżwy to wydatek kilkuset lub więcej złotych. Dzięki prawidłowemu postępowaniu z nimi będziemy mieli pewność, że nasza para łyżew wytrzyma wiele sezonów.

W skrócie możemy podzielić czynności związane z konserwacją łyżew na kilka etapów. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się właśnie tym procedurom. Czytaj dalej, a poznasz praktyczne wskazówki, które pomogą zachować Twoje łyżwy w doskonałym stanie na wiele lat.

Jak dbać o łyżwy — prawidłowe ostrzenie łyżew

Powinniśmy zawsze jeździć wyłącznie na prawidłowo, profesjonalnie naostrzonych łyżwach. Takie łyżwy trzymają się znacznie lepiej lodu — gwarantuje to lepszą przyczepność i precyzję ruchów.

Jazda na nienaostrzonych łyżwach będzie mozolna i toporna — nici z efektownej jazdy figurowej lub zwycięstwa w hokejowym meczu. W skrajnych przypadkach jazda na takich łyżwach może być dla nas nawet  niebezpieczna.

Nigdy nie powinniśmy ostrzyć łyżew samodzielnie domowymi sposobami!

Proces ostrzenia łyżew jest skomplikowany i nie przypomina ostrzenia noży kuchennych. Robiąc to bez profesjonalnych narzędzi zniszczymy geometrię ostrza łyżwy albo uszkodzimy znacznie stal, z którego wykonane jest ostrze. Samo szlifowanie płozy przykładowo szlifierką kątową może być dla nas niebezpieczne. 

Tylko profesjonalnie zaostrzenie łyżew gwarantuje świetne i niepowtarzalne doznania na lodzie. Tylko doświadczona osoba i precyzyjny, dedykowany sprzęt pozwoli przygotować Twoje łyżwy dokładnie do Twojego stylu jazdy na łyżwach, wagi ciała, potrzeb oraz posiadanego doświadczenia na lodzie.

Pamiętaj — nowe, świeżo zakupione łyżwy nie są zwykle fabrycznie naostrzone! Przed wybraniem się na lodowisko, musisz wybrać się do profesjonalnego sklepu lub ośrodka sportowego związanego z hokejem, lub jazdą figurową, aby je naostrzyć.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź nasz artykuł blogowy o procesie ostrzenia i profilowania płozy oraz poznaj specyfikację ostrzenia łyżew w Bogdanca.

Ochraniacze na płozy łyżewŹródło: Adobe Stock

Jak dbać o łyżwy — czyszczenie i konserwacji płozy łyżew

Najważniejszym elementem łyżwy jest jej ostrze i płoza. Aby cieszyć się daną parą łyżew przez wiele sezonów, musimy zwrócić uwagę na dokładną konserwację sprzętu. 

Na pewno musimy zadbać o dobry stan stali i zabezpieczyć ją przed mechanicznymi uszkodzeniami. Jest to szczególnie ważne dla ostrzenia łyżew — każde uszkodzenie i stępienie skutkuje zaburzeniami geometrii ostrza — łyżwy wymagają wtedy ponownego ostrzenia lub profilowania. 

Dlatego musimy posiadać ochraniacze na płozy łyżew. Są one wykonane z syntetycznych materiałów. Zabezpieczają krawędź ostrza łyżwy przed uszkodzeniami mechanicznymi. 

Ochraniacze na płozy marki CMM
Źródło: Zdjęcie Własne

Są one ważne szczególnie w momencie przejścia z szatni na tafle lodowiska. Wystarczy nawet chwilowy kontakt z twardą chropowatą nawierzchnią i już pod wpływem masy naszego ciała płoza szybko się tępi.

Z odsłoniętym ostrzem musimy unikać twardych nawierzchni takich jak beton, kostka brukowa czy asfalt.  Ochraniacze na płozy rozwiązują te problemy za nas. Nie musimy obawiać się też listwy ze śrubami na podłodze przy bramce wejściowej na lód. Trzeba tylko pamiętać o regularnym przemywaniu ochraniaczy, tak aby nie gromadziły się tam zanieczyszczenia.  

Ochraniacze na płozy pozwalają na bezpieczne chodzenie w łyżwach poza lodowiskiem oraz na bezpieczny transport naostrzonych łyżew w plecaku lub torbie sportowej. 

Nie możemy jednak przechowywać łyżew z założonymi gumowymi ochraniaczami. Jeżeli płozy nie zostały dobrze osuszone, woda nie będzie miała jak wypłynąć. Taka izolacja przyspieszy proces korozji metalu. Lepszym rozwiązaniem, typowo dedykowanym dla przechowywania łyżew są luźne, materiałowe ochraniacze. Zakładamy je jednak zawsze po dokładnym osuszeniu i wyschnięciu łyżew.

Ochraniacze materiałowe na plozy łyżew
Źródło: Zdjęcie własne

Jak dbać o łyżwy — Jak zadbać o łyżwy po jeździe lodowisku

Po skończonej jeździe powinniśmy zawsze zwrócić uwagę na dokładne usunięcie resztek lodu i śniegu z łyżwy. Szczególnie zwracamy uwagę na płozy łyżew. Śnieg i lód stopi się po zabraniu łyżew do domu i pozostała woda może uszkodzić metalowe części.

Warto też wstępnie osuszyć łyżwy materiałową szmatką. Następnie zakładamy ochraniacz materiałowy na płozę łyżwy i są one już gotowe dla transportu.

Potem już w domu ponownie osuszamy nasze łyżwy. Zawsze powinniśmy jak najlepiej osuszyć łyżwy przed ich przechowywaniem. Pozbędziemy się wtedy dokładnie wilgoci zarówno z zewnątrz łyżwy, jak i z wewnątrz buta. Unikniemy wtedy problemów związanych z korozją stali płozy, czy z brzydkim zapachem  wnętrza buta. 

Zaczynamy od delikatnego rozsznurowania buta. Dzięki temu but łyżwy rozluźnia się, co ułatwia ich dokładne suszenie nie. Następnie dokładnie osuszamy but i płozy materiałową szmatką. Potem najlepiej zawiesić łyżwy, aby powisiały z 24-48 godzin. 

Buty osuszają się  w różnym tempie, w zależności od wilgotności pomieszczenia. Można wspomóc się suszarką. Pamiętaj też o wyciągnięciu wkładek z naszych łyżw. Powinniśmy ustawić je w pionowo. Dopiero wtedy cała łyżwa będzie dokładnie schnąć. 

Łyżwy hokejowe przygotowane do suszenia
Źródło: Zdjęcie własne

Aby uniknąć brzydkich zapachów z butów, warto używać także środka dezynfekującego do łyżew. Unikamy dzięki tym środkom rozwojowi bakterii wewnątrz buta. Możemy także używać ozonatora do obuwia. 

Aby zachować dobry stan ostrza płozy i jej  naostrzenia, można użyć po jeździe ręcznych ostrzałek. Dzięki temu trochę odświeżmy szlif. Musimy jednak pamiętać z takie działania nie zastąpią pełnowartościowego ostrzenia i po pewnym czasie i tak będziemy musieli wybrać się do specjalisty.

Odświezenie ostrzenia płozy łyzwy

Źródło:  Adobe Stock

Jak dbać o łyżwy — podsumowanie

Zakup własnych łyżew pozwala na znacznie przyjemniejszą  jazdę po lodzie, na dopasowanym dla siebie sprzęcie. Aby móc cieszyć się swoimi łyżwami przez wiele sezonów, ważne jest ich prawidłowe czyszczenie oraz serwisowanie.

Podstawa to regularne, profesjonalne ostrzenie łyżew. Poprawisz ich wydajność na lodzie i osiągniesz wyższy poziom zaawansowanie w jeździe.

Bardzo ważne jest też posiadanie odpowiedniego zestawu ochraniaczy na płozy. Twardego ochraniacza umożliwiającego chodzenie w łyżwach po twardych nawierzchniach  oraz miękkiego, materiałowego ochraniacza do przechowywania i podczas transportu Twoich łyżew. 

Po jeździe na lodzie musisz pamiętać o dokładnym oczyszczeniu łyżew z resztek lodu i śniegu. W domu natomiast zadbaj o odpowiednie osuszenie łyżew. Unikniesz w ten sposób problemów z korozją metalu oraz brzydkim zapachem.

Mamy nadzieję, iż powyższe informacje pozwolą Wam lepiej zadbać o Wasz obecny i przyszły sprzęt łyżwiarski. Pamiętajcie: Odpowiednia opieka pozwala zachować łyżwy w dobrej kondycji przez wiele sezonów.