Gry i Zabawy na Rolkach. Poznaj 10 naszych propozycji.

Jazda na rolkach to nie tylko wyścigi i zawody. Podczas jazdy na rolkach można także świetnie się bawić podczas grupowych zajęć na rolkowisku.

 

Mamy dla Ciebie 10 propozycji gier i zabaw na rolkach. Znajdziesz tutaj zarówno zabawy dla początkujących, jak i zaawansowanych. Dla najmłodszych oraz dla starszych, już doświadczonych rolkarzy. Każdy znajdzie propozycję, która będzie dla niego pasować.

1. Wyścig na rolkach — zawody dla pojedynczych rolkarzy.

 

Grupowe ściganie się to zwykle jedna z pierwszych aktywności, która przychodzi na myśl, jeśli chodzi o współzawodnictwa w jeździe na rolkach. Ścigać się możemy na prostych odcinkach placów czy ścieżek rowerowych lub na profesjonalnym torze rolkowym. 

 

Jedyny sprzęt, jaki potrzebujemy to gwizdek do sygnalizacji startu i stopu oraz ewentualnie stoper do mierzenia czasu naszych zawodników lub miara do mierzenia odległości. Samych uczestników najlepiej podzielić na grupy o podobnym stopniu doświadczenia w jeździe na rolkach oraz wieku.

 

Możemy startować pojedynczo lub w całych grupach. W przypadku jazdy pojedynczej zapisujemy każdemu czas i porównujemy go między zawodnikami. Takie rozwiązanie jest lepsze w przypadku dużej liczby uczestników na podobnym poziomie zaawansowania — unikamy tłoku na trasie podczas przejazdu. 

 

W zawodach grupowych dajemy znać gwizdkiem o rozpoczęciu wyścigu oraz o jego zakończeniu. Zwycięża ta osoba, która przejechała najdłuższy odcinek. Możemy dokładnie zmierzyć odległość, która przejechała oraz czas, jaki jej to zajęło.  

 

Pamiętajmy, aby wszyscy uczestnicy zawsze dostali jakąś nagrodę, niezależnie od miejsca. Nagrody zawsze są miłym akcentem zawodów ponadto zawsze działają motywująco

 

A jeżeli pokochasz taką aktywność i współzawodnictwo, to zawsze możesz zostać zawodowcem!

A tutaj przykład filmowy:

 

2. Wyścig wózków rolkowych, z angielskiego PushCart Race.

 

Szukasz rozrywki dla dzieci i rodziców na zajęcia rolkowe?

 

Wyścig wózków to rozrywka dla zespołów po 2 osoby. Często w grze biorą udział jeden z rodziców oraz dziecko. Idealna rozrywka na rodzinny wypad na rolki.

 

Jedna z osób zakłada rolki i sprzęt ochrony. Następnie kuca. Druga z osób nie zakłada rolek i zajmuje się napędzaniem naszego wózka.

 

Sprawdźcie ten filmik, a wszystko stanie się jasne:

 

Tak samo, jak przy wyścigu klasycznym, możecie zmierzyć czas, czy przejechana odległość każdego zespołu. Nie zapomnijcie o upominkach do wszystkich uczestniczących. 

 

3. Wyścig Shoot the Duck, czyli jazda figurowa na rolkach.

 shoot the duck cwiczenia na rolkach

 

“Shoot the Duck” to pozycja w jeździe rolkowej i łyżwiarstwie. Kucasz i wyciągasz jedną z nóg do przodu, tak aby rolka dotykała podłoża tylko tylnym, ostatnim kołem albo trzymana była całkowicie w powietrzu. Ćwiczenie to jest wykorzystywane w treningu siły nóg i koordynacji ruchowej.

 

Możesz zorganizować wyścig na zasadzie odległości, kto przejedzie w pozycji “shoot the duck” najdłuższy odcinek, albo spróbować, który z rolkarzy najdłużej utrzyma się w pozycji z wyciągniętą nogą. 

 

Musisz tylko pamiętać, iż tego typu ćwiczenia i zawody są dedykowane bardziej dla osób średniozaawansowanych niż początkujących rolkarzy.

 

Chcesz zobaczyć, jak wygląda to w praktyce?

Sprawdź film tutaj.

 

 

4. Małpi Wyścig — zabawa dla najmłodszych rolkarzy. 

 

A teraz coś znacznie mniej wymagającego, szczególnie pod względem umiejętności techniki jazdy.

 

Bardzo łatwy wyścig na rolkach, szczególnie popularny wśród najmłodszych rolkarzy. Podobny do wyścigów wózków, ale tutaj nie potrzebujemy partnera.

 

Wyścig Małpek polega na tym, że zawodnicy kucają albo pochylają się na szeroko rozstawionych nogach. Następnie wyścig się rozpoczyna, a zawodnicy mogą do odpychania się używać jedynie rąk.

 

Sprawdźcie, jak to przebiega wyścig małpek:

 

 

Pamiętajcie o wynagrodzeniu wszystkich uczestników. Małpi wyścig to idealna rozrywka dla grup dzieci, które dopiero zaczynają się uczyć jazdy na rolkach.

 

 

5. Wyścig Tyłem na rolkach — trening poprzez zabawę.

 

Wyścig Tyłem to kolejne zawody przeznaczone do rolkarzy posiadających już pewne doświadczenie. Upewnij się więc, aby wszyscy startujący opanowali wcześniej jazdę tyłem i hamowanie. 

 

Zasady tego wyścigu są identyczne z poprzednimi wyścigami, jedziesz po prostu tyłem. Idealny sposób, aby podszlifować technikę jazdy tyłem na rolkach.

 

Tak jak w innych wyścigach warto nagrodzić wszystkich uczestników.

 

 

 

6. Gra w limbo na rolkach — czyli jak dostać się do Księgi (rolkowych) Rekordów Guinnessa.

 

Zabawa w limbo to popularna gra towarzyska, którą bardzo łatwo „zaadaptować” do jazdy na rolkach. Potrzebujesz jedynie regulowanej tyczki albo płotka oraz dobrego podkładu muzycznego.

 

Celem jest przejechać pod nisko zawieszoną tyczką, nie dotykając jej żadną częścią ciała. Co każdą rundę obniżamy poprzeczkę, aż wyłonimy zwycięzcę.

 

Pamiętaj! Należy pochylać się do przodu, a nie do tyłu jak w wersji klasycznej limbo.

 

A jeśli odkryjecie u siebie ukryty talent, możecie spróbować pobić rekord guinnessa w takich kategoriach jak najniższa jazda czy najdłuższy przejechany odcinek.

 

 

 

7. Zabawa w Berka na rolkach — Wilki i Owce

 

Zabawa w berka to rozrywka dla grupy średnio zaawansowanych rolkarzy. Wybiera się zwykle od 2 do 5 osób z grupy, która zostaje wilkami. Pozostali uczestnicy zostają owcami. Ustalamy limit czasu — dla przykładu 2 minuty. 

 

Wilki mają za zadanie złapać jak najwięcej owiec. Zwykle odbywa się to poprzez dotkniecie graczy będących owcami, dmuchanym balonem albo miękka piłka. Gra trwa do momentu upływu czasu lub wyłapania wszystkich owiec.

 

Tak wygląda przykładowa rozgrywka:


 

 

8. Baba Yaga patrzy, czyli gry do ostatniego rolkarza.

 

Gry typu Baba Jaga patrzy, czy Freeze są popularne na całym świecie. Występują w różnych kulturach. Ostatnio zyskały na nowo popularność dzięki serialowi Squid Game. Nie ma żadnych przeciwwskazań do zaadaptowania tej gry do wersji rolkowej.

 

Gra polega na przejechaniu określonego odcinka. W momencie usłyszenia komendy „Baba Jaga patrzy” musisz się zatrzymać i pozostać w bezruchu. Jeżeli To się nie uda, odpadasz albo cofasz się o kilka metrów.

 

Możesz także użyć muzyki. Wtedy np. należy się zatrzymać, kiedy ucichnie piosenka.

 

Gra idealna na rodzinne zajęcia na rolkach. Warta polecenia szczególnie początkującym osobom. Takie zawody to idealny trening utrzymania równowagi oraz zatrzymania się i ruszania z miejsca.

 

Możesz także zagrać w zmodyfikowaną wersję z berkiem, wtedy osoby zaklepane nie mogą się ruszać, aż do momentu ich odklepania przez pozostałych uczestników. Taka wersja jest bardziej chaotyczna. Dlatego polecamy ją bardziej zaawansowanym grupom. 

 

9. Hokey Pokey — rolkowa zabawa taneczna dla wszystkich. 

Hokey Pokey (albo hokey cokey) to taniec grupowy, popularny w krajach anglojęzycznych. W latach 70 w stanach powstała nawet „wersja rolkowa piosenki”, wykorzystywana podczas imprez na torach rolkowych, które cieszyły się wtedy rekordową popularnością.

 

 

Podczas tańca wykonujemy określone ruchy i przyjmujemy różne pozycje ciała, zgodnie z instrukcjami zawartymi w tekście piosenki. Nie ma żadnych przeszkód, aby wykorzystać tę piosenkę podczas zajęć rolkowych. Jest to idealne ćwiczenie równowagi i koordynacji ruchów na rolkach. Szczególnie polecamy początkującym rolkarzom oraz dzieciom. 


Zobaczcie, jak to wygląda w praktyce:

 

 

 

A tutaj przykładowa fragment tekstu piosenki. W każdej kolejnej zwrotce będziesz ćwiczył kolejna część ciała. 


Put your left foot in,
Your left foot out,
Your left foot in,
and shake it all about,
You do the hokey pokey and turn yourself around,
that’s what it’s all about. 

 

10. Gra we Frisbee na rolkach — ćwiczenia koordynacji całego ciała.

 

Jeżeli masz zgraną paczkę i dużo otwartej przestrzeni, przy następnym grupowym spotkaniu warto wypróbować grę we frisbee. Potrzebujecie jedynie miejsca, gdzie nie będą wam przeszkadzać przechodnie, rowerzyści i inni odwiedzający park czy plac. Koszt samego frisbee jest minimalny.

 

Gra we frisbee na rolkach to świetny trening koordynacji ruchowej podczas jazdy. Uczestnicy uczą się gwałtownie hamować, przyśpieszać i wykonywać skręty. Ćwiczą także równowagę, szczególnie gdy próbują przechwycić przelatujący obok nich dysk. 

Zobacz, jak wygląda taka gra ze znajomymi. 

 

 

 

Gry i zabawy na rolkach — Podsumowanie.

 

Jak widzisz, jazda na rolkach nie musi się kończyć jedynie na jeździe rekreacyjnej czy po skateparku.

Istnieje wiele typów gier i zabaw, które można zaadaptować do jazdy na rolkach. Potrzebujesz jedynie zgranej paczki i dużej dawki fantazji.

 

Co sadzisz o przedstawionych dzisiaj propozycjach? A może znasz jeszcze jakaś inną fajną aktywność grupową na rolkach? 

 

Daj znać w komentarzu na Facebooku!

 

Do zobaczenia na rolkach!