Jak przygotować się do sezonu rolkowego? 7 rzeczy, o które musisz zadbać przed rozpoczęciem sezonu jazdy na rolkach

Dla niektórych sezon rolkowy trwa cały rok — jeżeli masz w pobliżu zadaszony skatepark czy tor wrotkarski, możesz cieszyć się jazdą na rolkach niezależnie od warunków pogodowych. W Polsce powstaje coraz więcej takich obiektów.

 

Dla tych, którzy jeżdżą głównie wiosna, latem i jesienią, o ile warunki pogodowe  dopisują, czekają  już z niecierpliwością na poprawę pogody.

 

Dzisiaj skupimy się właśnie na przygotowaniach do nowego sezonu rolkowego. Mamy dla was 7 rzeczy do ogarnięcia przed pierwszymi wiosennymi wypadami na rolki.

 

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo przygotować swoje rolki i inny sprzęt na nowy sezon jazdy na rolkach.

Jak przygotować się do sezonu rolkowego —
Zasada 1: Wyczyść rolki.

 

Przygotowania do jazdy na rolkach najlepiej zacząć od przeglądu sprzętu rolkowego. Możliwe, że nie wyczyściłeś prawidłowo rolek po ostatnim jesiennym wypadzie. Albo rolki były nieprawidłowo przechowywane i zebrały grubą warstwę kurzu.

 

Warto więc zacząć od umycia rolek. Najlepiej nasączyć szmatkę niewielką ilością detergentu i dokładnie przetrzeć rolki. Nikt przecież nie chce jeździć w brudnych rolkach po swoim osiedlu, prawda? Szczególnie kiedy chcesz pochwalić się swoimi nowymi rolkami. Nie ma nic bardziej denerwującego niż ślady po brudnych palcach na modnych białych rolkach.

 

Czyszczenie rolki Rollerblade APEX

 

Czyste rolki bardzo ułatwiają dalsze zabiegi związane z ich serwisem. Nigdy też nie oddawaj rolek do serwisu w sklepie, jeżeli wcześniej ich porządnie nie wyczyścisz. 

 

Jeżeli rolki pozwalają na wyjęcie buta wewnętrznego ze skorupy oraz jego wypranie, to warto zrobić to przed nowym sezonem rolkowym.

 

Jak przygotować się do sezonu rolkowego —
Zasada 2: Sprawdź wszystkie śruby w swoich rolkach.

 

Bardzo ważne jest ocenienie prawidłowego stopnia dokręcenia śrub w rolkach. Sprawdzamy, czy śruby nie są za luźne, czy nie zaczynają się odkręcać. Jeżeli tak, powinniśmy je dokręcić.

 

Kontrole powinniśmy zacząć od śrub trzymających klamry górne i dolne. Jeżeli nie będą one dobrze trzymać, wtedy cały system zapięcia buta rolki nie będzie skuteczny.

 

Następnie sprawdzamy, czy szyna rolki jest stabilna i dobrze dokręcona do skorupy. Nikt nie chce znaleźć się w sytuacji, gdy podczas jazdy odkręcona szyna ustawi się nagle w poprzek rolki wówczas  wypadek gotowy!

 

Kontrola śrub przy kołach do rolki

 

Na koniec należy sprawdzić, czy kółka dobrze „siedzą” w szynie i te luźne ewentualnie przykręcić. Utrata jednego z kółek podczas jazdy też nie skończy się dobrze.

 

Na koniec warto wspomnieć, iż stopień dokręcenia śrub warto sprawdzać regularnie podczas całego sezonu. Jest to bardzo ważne dla prawidłowej bezpiecznej jazdy na rolkach.

 

lozyska do rolek

 

Jak przygotować się do sezonu rolkowego —
Zasada 3: Konserwacja łożysk.

 

Łożyska są bardzo ważnym elementem rolek. To one umożliwiają jazdę na rolkach. Łożyska są jednak bardzo wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia. Piach, wilgoć czy sól drogowa po zimie, bardzo źle wpływają  na działanie malutkich łożysk naszych rolek.

 

lozyska do rolek Rollerblade

 

Nieraz spotykamy się z sytuacjami, gdy do serwisu trafiają rolki z całkowicie zblokowanymi, lub uszkodzonymi łożyskami. W takiej sytuacji kółka są zablokowane i pomimo różnych prób, nie dają się ruszyć z miejsca.

 

Co należy wtedy zrobić?

 

Najskuteczniejszą metodą jest wymiana łożysk na nowe. Zalecamy to w przypadku naprawdę poważnie  uszkodzonych łożysk. 

 

Jeżeli jednak chcesz uratować stare łożyska, spróbuj wykorzystać smar penetrujący. Psikamy smarem w otwarte łożyska i próbujemy obracać koło. Chodzi o to, żeby smar dobrze dostał się we wszystkie zakamarki łożyska.

 

smarowanie łozyska

 

Po kilku próbach łożysko powinno zacząć działać, a kółeczko kręcić. Niestety, często zdarza się, że kółka po takiej reanimacji pracują dosyć głośno. Dlatego, tak ważne jest, aby dbać o regularnie smarowanie łożysk w trakcie sezonu. w ten sposób unikniemy trwałego zablokowania łożyska. 

 

Pamiętaj, gdy używasz smaru na dokręcone koła, to prawdopodobnie śliski smar dostanie się na bieżnik koła. Możemy się wtedy zdziwić na zakręcie lub  przy hamowaniu kołami, z powodu dużego poślizgu, w który możemy wpaść.

 

smar do rolek

 

Dlatego najlepiej po takim smarowaniu, zanim ruszymy  w trasę na rolkach, wykonać kilka manewrów np. beczki, hamowań typu T-stop i powerslide w kontrolowanych warunkach.

 

Jak przygotować się do sezonu rolkowego —
Zasada 4: Kontrola hamulca przy rolkach.

 

Jeżeli korzystasz z hamulca, warto sprawdzić, czy wszystko z nim w porządku. Aby sprawdzić, czy hamulec nadaje się do dalszego użytku, odszukaj na nim kreskę, zaznaczoną przez producenta. 

 

sprzęt do konserwacji

 

Jest to wskaźnik, do jakiego stopnia zużycia hamulec nadaje się do bezpiecznego użytku.

 

Niedopilnowane hamulce mogą zetrzeć się aż do śruby mocującej. Powoduje to starcie gniazda na klucz, co później bardzo utrudnia wymianę gumy hamulca na nową.

 

Jak przygotować się do sezonu rolkowego —
Zasada 5: Sprawdź stan swojego kasku i ochraniaczy.

 

Oprócz przygotowania rolek do nowego sezonu powinniśmy zwrócić także uwagę na nasz kask i zestaw posiadanych ochraniaczy.

 

Nie wolno zapominać o sprzęcie ochronnym, ponieważ tylko korzystanie z niego zapewnia bezpieczeństwo podczas jazdy na rolkach. 

 

Kask powinniśmy przemyć z kurzu tak samo, jak rolki. Sprawdzamy przy tym, czy skorupa kasku nie posiada żadnych uszczerbków ani pęknięć. Następnie sprawdzamy stan pasków i klamry kasku. Powinny one trzymać solidnie, nie być uszkodzone ani przetarte. Na koniec przymierzamy kask i sprawdzamy ostatecznie, czy wszystko jest OK. 

 

serwis rolki Rollerblade

 

Pamiętaj, iż nie powinno się jeździć w kasku założonym na grubą czapkę! Kask wtedy nie trzyma się prawidło głowy i nie spełnia swych funkcji ochronnych. Jest to szczególnie ważne wczesna wiosna, kiedy ładna  pogoda zachęca już do jazdy na rolkach, ale bywa jeszcze zimno.

 

Jeżeli chodzi o ochraniacze, to sprawdźmy, czy nadal na nas pasują. Szczególnie zwracamy uwagę na stan zapięć i pasków w ochraniaczach — jeżeli będą zbyt luźne, to ochraniacze będą się  zsuwać. Wtedy nawet najdroższy zestaw ochraniaczy będzie nieskuteczny.

 

Pamiętaj, iż ochraniacze zakłada się zawsze na gołe ciało, a nie na spodnie czy bluzę. Zakładamy najpierw zestaw ochraniaczy, a dopiero na to luźne ciuchy. Mamy gwarancję, że ochraniacz na kolano nie znajdzie się na piszczeli, kiedy akurat się wywrócimy i będziemy go potrzebować.

 

Jak przygotować się do sezonu rolkowego —
Zasada 6: Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę
.



Jeżeli nie jeździmy na rolkach przez kilka zimowych miesięcy, to na pewno straciliśmy wiele z naszej letniej formy.

 

Dlatego zalecamy, żeby po przerwie nie przeceniać swoich możliwości i zacząć powrót do sportu rolkowego małymi kroczkami. Nie zaczynaj od razu z najwyższego pułapu swoich  możliwości z zeszłego sezonu, zacznij od spokojniejszej jazdy, aby najpierw rozgrzać się dobrze i poczuć flow na rolkach.

 

Polecamy najmocniej również robić rozgrzewki w butach przed każdą jazdą, by uniknąć kontuzji oraz bardziej cieszyć się  z jazdy na rolkach.

 

serwis rolek Rollerblade

 

Jak przygotować się do sezonu rolkowego —
Zasada 7: Pomyśl o swoim bezpieczeństwie podczas jazdy na rolkach.

 

Każdy z radością wraca do jazdy na rolkach, szczególnie jeżeli nie jeździło się przez kilka zimowych miesięcy. W przypływie euforii nie powinnyśmy jednak zapominać  o naszym bezpieczeństwie podczas jazdy na rolkach.

 

Wczesną wiosną warunki pogodowe bywają jeszcze nieoptymalne. Mgła, brzydka pogoda, czy wcześniej zapadający zmrok — to wszystko wpływa negatywnie na naszą widoczność dla innych podczas jazdy na rolkach. Dlatego warto zdecydować się na dodatkową lampkę Led przypinaną do kasku. Inni zobaczą Cię wcześniej, co gwarantuje większe bezpieczeństwo.

 

Niestety, nie wszystkie sytuacje można przewidzieć i ich uniknąć. Podczas jazdy na rolkach możesz nagle stracić przyczepność i wylądować na twardej nawierzchni. Albo wpadnie na Ciebie inny uczestnik ruchu, np.rowerzysta. Tego typu wydarzenia mogą skończyć się poważną kontuzją.

 

Warto więc rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia, tak aby zabezpieczyć siebie na taką kryzysowa nieprzewidzianą sytuację.

 

Jak przygotować się do sezonu rolkowego — Podsumowanie

 

I tak właśnie przygotowujemy się do nowego sezonu rolkarskiego w Bogdanca.

 

Podstawa to zadbanie o dobry stan rolek oraz sprzętu ochronnego. Zawsze trzeba też zadbać o swoje bezpieczeństwo,  poprzez dodatkowe źródła światła LED, oraz ubezpieczenie na czarną godzinę.

 

A Ty jak się przygotowujesz do nowego sezonu? O czymś zapomnieliśmy? Daj nam znać w komentarzu na Facebooku!

 

Do zobaczenia na rolkach!