Nauka jazdy na rolkach dla Twojego dziecka. Poznaj zasady bezpieczeństwa i kilka przydatnych wskazówek.



Jazda na rolkach to świetna aktywność fizyczna dla dzieci w każdym wieku. Idealny sposób na spędzanie czasu z rówieśnikami czy rodzicami.
Rolki to także fajne sposób, aby zachęcić do regularnych ćwiczeń, rozwijać koordynację ruchową czy rywalizować  w zawodach sportowych

Istnieje wiele sposobów i dyscyplin jazdy na rolkach; jazda szybka, wyczynowa poprzez jazdę rekreacyjną, jazdę fitness aż do jazdy freestyle czy jazdy figurowej. Wszystkie posiadają jednak pewne wspólne zasady.

W tym artykule skupimy się właśnie na tych podstawach. Dowiesz się jak zacząć i wprowadzić dziecko w świat rolek. Oprócz informacji o samych rolkach i technikach jazdy przedstawimy zasady bezpieczeństwa podczas jazdy na rolkach.

 

Szybki Start: 5 porad jak zacząć jeździć na rolkach.

 

Jeżeli Twoje dziecko nigdy jeszcze nie jeździło na rolkach, sprawdź naszych 5 wskazówek dla początkującego rolkarza.

Pamiętaj o odpowiednim sprzęcie — zestawie ochraniaczy, kasku oraz o regulowanych rolkach dziecięcych. Takie regulowane rolki pozwalają na zmianę ich rozmiaru, dzięki czemu rolka “rośnie” wraz z użytkownikiem. Nie będziesz musiał co chwile kupować nowego sprzętu.

Pamiętaj, aby dziecko jeździło zawsze pod Twoją opieką. Na początkowe lekcje warto wybrać płaski teren, bez wzniesień, w bezpiecznym miejscu, z dala od ruchu drogowego.

Przypilnuj też, aby dziecko zawsze nosiło ochraniacze i kask — dzięki temu wyrobi sobie pozytywny nawyk używania sprzętu ochronnego.


Dziecko zakładka rolki regulowane dla dzieci

1. Zawsze pomagaj dziecku założyć jego regulowane rolki.

 

Sprawdź dokładnie, czy rolki są prawidłowo zapięte i stabilne na stopie. Pamiętaj jednak aby nie były dociśnięte za mocno.

Idealnym rozwiązaniem na dopasowanie poziomu dopięcia rolek do indywidualnych potrzeb rolkarza jest metoda stopniowego testowania. Lekko zapięte rolki zakładamy na 10-15 minut. Możemy w tym czasie powoli zaczynać w nich jeździć. Jeżeli czujemy, iż rolki nie uciskają i krążenie jest prawidłowe, może dopiąć rolki mocniej. I znowu testujemy przez kilka minut. Po kilku próbach ustalić optymalny poziom zapięcia rolki. Wtedy możemy zacząć właściwy trening jazdy na rolkach.


Rodzic uczy dziecko jazdy na rolkach

2. Pomóż dziecku wstać w rolkach i asekuruj je.

 

Najlepiej, aby pierwsze kroki w rolkach wykonać na trawniku. Kiedy będzie w stanie już przejść parę metrów, warto wykonać kilka ćwiczeń celem poprawy koordynacji w rolkach — kilka przysiadów, zwrotów, spróbować stanąć na jednej nodze. Dzięki temu dziecko oswoi się z wysokością rolki oraz nauczy się utrzymywać równowagę. Pamiętaj, aby cały czas asekurować uczącą się osobę.


Chłopiec uczy się jeździć na rolkach

3. Jak zacząć jeździć na rolkach?

 

Aby zacząć jeździć, należy ustawić stopy w rolkach tak, aby ułożyły się w kształt litery “V”, pięty bliżej siebie niż czubki obu rolek. Następnie próbujemy podnosić na przemian nogi i kroczymy w rolkach. W momencie, kiedy opanujemy już chodzenie, staramy się wydłużyć krok. Polega to na tym, że kiedy odkładamy nogę na podłoże, staramy się jej nie odrywać przez 3-4 sekundy. Następnie próbujemy odepchnąć się jedną stopą, a druga kontrolowanie sunąć po podłożu. Po kilku minutach ćwiczeń warto próbować synchronicznych ruchów na przemian.

 

Dziecko uczy się hamowac na rolkach

4. Nauka Hamowania na rolkach.

 

Naukę hamowania i zatrzymywania się warto zacząć od opanowania sposobu “Hamowania pługiem”. Jest to jedna z najbardziej bezpiecznych metod hamowania podczas jazdy na rolkach, idealny dla początkujących. 

Rolki powinny rozjechać się na zewnątrz, a w momencie chęci wytracenia prędkości powinniśmy czubki rolek skierować do siebie. Staramy się ułożyć stopy w rolkach  w odwróconą literę V, tak aby czubki rolek finalnie się spotkały. 

Opanowanie metody hamowania pługiem jest bardzo ważnym etapem nauki jazdy na rolkach. Dziecko będzie w stanie bezpiecznie poruszać się na rolkach w przestrzeni publicznej.

 

 

Dziewczyna uczy się jeździć na rolkach

5. Wchodzenie w zakręt, czyli skręcanie na rolkach.

 

Aby skręcić, dziecko musi się pochylić się w stronę w którą planuje jechać dalej. Można także po prostu odepchnąć się przeciwległa stopą w danym kierunku. 

Jak widzisz, wystarczy zastosować się do tych kilku wskazówek, aby nauczyć dziecko podstaw jazdy na rolkach. W przypadku wystąpienia trudności nie można się zniechęcać. Z odrobiną praktyki i poświęconego czasu, Twoje dziecko w mig będzie jeździło jak zawodowiec.

 

Porady względem bezpieczeństwa, czyli jak bezpiecznie jeździć na rolkach. 

 

W tej części artykułu zebraliśmy pare najważniejszych zasad, warunkujących bezpiecznie użytkowanie rolek. 

 

Dziecko zakładajace kask na rolki

1. Wybieraj się na rolki zawsze w pełnym zestawie ochraniaczy i kasku.

 

Pierwszą i najważniejszą zasadą bezpiecznej nauki jazdy na rolkach jest posiadanie odpowiedniego sprzętu ochronnego. Podczas jazdy na rolkach wystarczy chwila nieuwagi albo sytuacja losowa, niemożliwa do przewidzenia i możesz wylądować na glebie. Aby taki wypadek nie skończył się żadnym poważniejszym urazem, zawsze musisz nosić pełen zestaw ochraniaczy oraz kask.


W skład zestawu ochraniaczy na rolki składają się ochraniacze kolan, łokci oraz nadgarstków. Zabezpieczają one regiony naszych rąk i nóg, które są najbardziej narażone na urazy. Natomiast aby zabezpieczyć naszą głowę i jej zawartość, powinniśmy wybrać dobrej jakości kask.

 

Ktoś może powiedzieć, że nie będzie nosił sprzętu ochronnego, bo nie pasuje to jego image i wizerunku. Pamiętaj, że nie warto ryzykować zdrowia czy nawet życia, tylko aby popisać się przed innymi. Zawsze zabieraj ochraniacze i kask na rolkowe wypady. Pilnuj także swojego dziecka, by zawsze też tak robiło. A w obecnych czasach wybór sprzętu ochronnego jest przeogromny - pełna gama kolorów, wielkości oraz stylów. Na pewno znajdziecie coś, co przypadnie wam do gustu!

 

 

Dzieci jeżdżące na rolkach

2. Obserwuj swoje otoczenie i ciągle skanuj je w poszukiwaniu przeszkód.

 

Podczas jazdy na rolkach skup się na tym, co robisz. Obserwuj otoczenie i trasę, która zamierzasz jechać. Jest to szczególnie ważne podczas jazdy szybkiej albo miejskiej.

 

Podczas przejazdu musisz obserwować podłoże, po którym zamierzasz przejechać. Wypatrywać nierówności, pęknięć, nierówno ułożonych płyt chodnikowych — różnych przeszkód, przez które możesz zaliczyć wywrotkę. Uważaj też na kałuże, rozlane płyny czy naniesiony pył lub piasek — podczas jazdy na rolkach możesz bardzo łatwo wpaść w niekontrolowany poślizg.

 

Podczas jazdy musisz uważać też na innych użytkowników skateparku lub infrastruktury miejskiej. Obserwuj każdego uczestnika ruchu. Musisz pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania i uważać na nagłe ruchy pieszych, rowerzystów czy samochodów.

 

 

Dziecko i rodzić uczą się jeździć na rolkach

3. Nie puszczaj dziecka samego na rolki.

 

Dzieci nigdy nie powinny jeździć same na rolkach. Dotyczy to zwłaszcza początkujących, Takie osoby są bardziej narażone na wypadki. A dzieci bez nadzoru mogą też próbować manewrów rolkowych, na które nie są jeszcze gotowe.

Osoba dorosła powinna nadzorować dziecko na rolkach. Będzie w stanie pomóc młodej osobie w przypadku jakichkolwiek problemów. Dorosły będzie też pilnować, żeby dziecko nie jeździło w miejscach do tego nieprzystosowanych i niebezpiecznych. Inną sprawą jest fakt, iż samotna jazda na rolkach może być po prostu nudna. W grupie zawsze raźniej i weselej, no i bezpieczniej. Dlatego najlepiej zadbać, aby dziecko nigdy nie jeździło same.



Dziecko na rolkach

4. Nie próbuj trudnych trików ani manewrów, kiedy jesteś początkującym rolkarzem i nie jesteś pewien swoich umiejętności.

 

Jazda na rolkach jest dla każdego, niezależnie od wieku i sprawności fizycznej. Warto jednak pamiętać, iż trzeba wyszlifować swoje podstawowe umiejętności jazdy przed podjęciem prób wykonywania zaawansowanych manewrów czy trików. Tak będzie zdecydowanie bezpieczniej.

 

Jeżeli nie jesteś pewien, czy jesteś, lub czy Twoje dziecko jest gotowe, warto wybrać się na zajęcia do szkółki rolkowej. Tam certyfikowany instruktor na pewno pomoże w rozwoju umiejętności, dbając także o bezpieczeństwo. Dzięki temu dziecko nabierze dobrych nawyków dotyczącej jazdy na rolkach, co będzie pomagać w dalszym rozwoju jego umiejętności.

 

Dzieci na rolkach

5. Jeśli upadniesz podczas jazdy na rolkach, zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

 

Jeżeli jeździsz w grupie, w przypadku wypadku istnieje ryzyko, iż pozostali rolkarze wpadną na przewróconą osobę. Dlatego warto, aby jak najszybciej usunąć się z drogi innym użytkownikom trasy.

W przypadku wywrotki zachowaj spokój. Rozejrzyj się czy nie zbliżają się do Ciebie inni rolkarze. Jeżeli tak, to postaraj przesunąć się w bezpieczne miejsce, dawaj im znaki rękoma oraz wołając ich. Zwrócisz tak im uwagę na swoją sytuacje.

 

W kwestii wstawania postaraj się zrobić to spokojnie i powoli. Wykonując gwałtowne, szybkie ruchy ryzykujesz ponowny upadek. Po wstaniu sprawdź, czy wszystko z Tobą w porządku. Jeśli odpowiedź brzmi tak, możesz dalej. Jeżeli wydarzyło się coś niepokojącego, warto odpuścić sobie dalszą jazdę w danym dniu i wrócić do domu, aby zregenerować siły. 

 

 

Dziecko uczące się jeździć na rolkach
Jak widzicie, w nauce dziecka jazdy na rolkach najważniejsza jest opieka i pomoc dorosłego.

 

Tylko tak w bezpieczny sposób rozwiniesz jego umiejętności. Tym dorosłym możesz to być Ty sam albo możecie udać się do Szkółki Rolkowej, np. na zajęcia łączone rodzice wraz z dziećmi.

 

Rolki z każdym kolejnym sezonem zdobywają  coraz większą popularność w Polsce. Z każdym rokiem społeczność rolkarzy rozwija się coraz szybciej, co otwiera zupełnie nowe możliwości i sposoby, w jakich można jeździć na rolkach solo lub w grupie. Wraz ze wzrostem zainteresowania, mamy coraz więcej imprez tematycznych, eventów czy zawodów.

 

Mam nadzieję, że te podstawy informacje pomogą Tobie w rozwoju, zarówno Twojej rolkowej pasji, jak i Twojego dziecka, i że dołączycie razem do naszej społeczność!

Do zobaczenia na rolkach!