Pumptruck bez tajemnic

 

Siema!


Nieraz zapewne zastanawiałeś się, gdzie w swoim mieście wybrać się, aby pojeździć na rolkach.

 

Co zrobić, jeżeli znasz już wszystkie dłuższe trasy, a lokalne skateparku po prostu Ci się znudziły?

 

Proponujemy, aby poszukać w swojej okolicy specjalnego toru zwanego pumptrackiem. 

 

Nie wiesz, co to jest pumptrack i jak można na nim jeździć na rolkach? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

 

CO TO JEST PUMPTRACK?

 

Pumptrack to rodzaj toru przeszkód składający się z serii krętych łuków, które połączone są pagórkami i hopami.

 

Wszystkie te elementy zaprojektowane są w taki sposób, aby pozwolić osobom jeżdżącym na rolkach  na rozwijanie prędkości i utrzymywanie jej bez konieczności rozpędzania się – poprzez pumpowanie!

 

Dzięki temu jazda na pumptracku staje się bardziej dynamiczna i wymaga większej kontroli nad rolkami, wrotkami czy rowerem.

 

Pumptracki zyskały rozgłos na całym świecie, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Dlaczego? Bo Jazda na nich oferuje wiele korzyści zdrowotnych i możliwości doskonalenia umiejętności jazdy na rolkach, łyżworolkach czy rowerze.

 

PUMPTRACK — TROCHĘ HISTORII

 

Pierwsze pumptracki

 

Pierwsze pumptracki powstały w Kalifornii i Kolorado w latach 70. i 80. XX wieku z myślą o rowerach górskich i BMX. Pierwotnie miały one zapewnić rowerzystom miejsca do treningu i doskonalenia techniki jazdy, zwłaszcza na krętych i pagórkowatych trasach. 

 

Przełom — pierwszy modułowy pumptrack

 

W 2004 roku w Australii powstał pierwszy modułowy pumptrack, który można było łatwo montować i demontować w różnych miejscach. To sprawiło, że pumptracki zaczęły pojawiać się w coraz większej liczbie miejsc na całym świecie.

 

Pumptrack modułowy

 

NA CZYM MOŻNA JEŹDZIĆ PO PUMPTRACKU

 

Pumptracki to dobre miejsce do uprawniania różnorodnych dziedzin sportowych w zależności od preferencji i umiejętności jazdy. Najpopularniejsze z nich to rower, rolki, hulajnoga i deskorolka.

 

Najlepiej na pumptracku sprawdzą się rolki do jazdy agresywnej. Są to specjalistyczne rolki zaprojektowane do jazdy na skateparkach, rampach, czy schodach. Ich budowa pozwala rolkarzowi na wykonywanie zaawansowanych trików i ewolucji. Rolki do jazdy agresywnej mają sztywną i wytrzymałą skorupę, która chroni stopę przed urazami i zapewnia stabilność podczas jazdy. 

 

Rolki do jazdy agresywnej są skierowane przede wszystkim do doświadczonych rolkarzy. Początkujący śmiało mogą zacząć trening w swoich rolkach rekreacyjnych. Rolki regulowane, jakie często mają w domu dzieci, również doskonale sprawdzą się na pumptracku. Bo. na start wystarczą chęci!

 

CZY PUMPTRACKI SĄ UNIWERSALNE DLA WSZYSTKICH SPORTÓW?

 

Wiele pumptracków jest projektowanych jako uniwersalne, co oznacza, że ​​mogą być używane przez osoby jeżdżące na różnego rodzaju sprzęcie — rowerach, rolkach, hulajnogach czy deskorolkach. 

 

Jednak niektóre pumptracki mogą być specjalnie dostosowane do określonych rodzajów sprzętu, co oznacza, że ​​mają specjalnie zaprojektowane przeszkody i sekcje idealnie dopasowane do danego rodzaju sportu.

 

Pumptrack

 

RODZAJE PUMPTRACKÓW

 

Możemy wyróżnić kilka typów pumptracków. Oprócz dostosowania pumptracków do róznych rodzajuów sportów, można też zaprojektować je z myślą o konkretnej grupie użytkowników, takich jak dzieci czy osoby początkujące, które potrzebują łatwiejszych przeszkód i sekcji, które nie są zbyt wymagające technicznie.

 

Kilka najpopularniejszych rodzajów pumptracków:

  1. BMX pumptrack – doskonały dla rowerzystów BMX. Charakteryzuje się on wąskimi łukami i stromymi hopami, pozwalającymi na rozwijanie wysokich prędkości i wykonywanie skomplikowanych trików.
  2. Dirt jump pumptrack — stworzony dla rowerzystów dirtowych, którzy preferują skakanie i wykonywanie skomplikowanych trików w powietrzu. 
  3. Skatepark pumptrack - ma wiele płaskich powierzchni i podestów, co umożliwia jazdę na deskorolce, hulajnodze i rolkach. 
  4. Family pumptrack - rodzaj pumptracka, który jest bardziej przyjazny dla początkujących rowerzystów i dzieci. Znajdziecie na nim łagodne hopy i łuki, które pozwalają na płynną jazdę bez konieczności korzystania z dużych prędkości.
  5. Downhill pumptrack - bardziej techniczny i wymagający, przeznaczony dla doświadczonych sportowców. Charakteryzuje się on dużymi hopami, stromymi łukami i nachyleniem, co pozwala na osiągnięcie dużych prędkości i wykonywanie skomplikowanych trików.

Pumptrack dla dziecka

 

DLACZEGO WARTO JEŹDZIĆ NA ROLKACH PO PUMPTRACKACH?

 

Jazda na rolkach to przede wszystkim to świetna forma aktywności fizycznej, dzięki której możemy spalić kalorie, poprawić kondycję i wzmocnić mięśnie.

 

Jazda na rolkach na pumptracku wymaga precyzyjnej kontroli i koordynacji ruchowej, co pozwala na rozwijanie techniki jazdy i poprawy zachowywania równowagi, czy precyzja i szybkość reakcji. 

 

Pumptrack to doskonałe miejsce do spędzania wolnego czasu i dobrej zabawy. Jazda na rolkach po pumptracku może dostarczyć wiele emocji i wrażeń, a także pomóc w zredukowaniu stresu i poprawie samopoczucia.



Które mięśnie rolkarzy szczególnie pracują podczas jazdy na rolkach na pumptracku?

 

Jazda na pumptracku to dla rolkarza intensywny trening całego ciała, który pomaga wzmocnić i ukształtować wiele partii mięśni.

 

- Intensywne napinanie mięśni nóg, wykonywanie przysiadów, skoków i innych ruchów nóg  zmusza do pracy mięśnie ud, łydek, pośladków.

- Kontrolowanie równowagi i wykonywanie skrętów przez rolkarza wymaga stabilizacji ciała, co angażuje mięśnie brzucha, pleców oraz ramion i barków. 

- Precyzyjna kontrola i koordynacja ruchowa może pomóc również w ćwiczeniu mniejszych mięśni stabilizujących w ciele.

 

Można stwierdzić, że jazda na rolkach po pumptracku pozwala na trening wielu mięśni w całym naszym ciele!

 

Rodzaje manewrów, jakie może trenować rolkarz na pumptracku

  1. Pumpowanie - ruch, polegający przesuwaniu masy ciała do przodu i do tyłu, aby jechac do prozdu
  2. Skoki i przeszkody - na hopkach, muldach, progach i wzniesieniach można ćwiczyć wykonywanie skoków. 
  3. Skręty - trenowanie skrętów na pumptracku pomaga poprawić technikę jazdy na rolkach.
  4. Balans - kontrolując równowagę uczymy się precyzyjnej kontroli ciała i ruchu rolek.

 

 

DLA KOGO JEST PUMPTRACK?

 

Swoich sił na pumptraku może spróbować każdy, kto lubi aktywność fizyczną. Pumptrack to świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a dzięki swojej różnorodności i dostosowaniu do różnych poziomów zaawansowania, może sprostać oczekiwaniom zarówno początkujących, jak i zaawansowanych sportowców. 

 

Jakie rolki wybrać na pumptrack?

 

Doświadczonym rolkarzom, którzy już opanowali podstawowe techniki jazdy i chcą rozwijać swoje umiejętności w zakresie trików i ewolucji polecamy rolki do jazdy agresywnej. Natomiast na pumptrackowym debiucie sprawdzą się… absolutnie każde rolki! Rolki damskie, rolki męskie, jak i rolki regulowane, czy też rolki dla dzieci. 

 

Rolki dziecięce są idealne do jazdy na pumptracku, ponieważ są lżejsze i bardziej zwrotne niż rolki dla dorosłych.

 

Kupując nowe rolki warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy: 

    1. Rozmiar rolek powinien być dobrze dopasowany, aby zapewnić odpowiednią stabilność i kontrolę podczas jazdy. Dziecięce rolki regulowane należy odpowiednio dopasować do stopy dziecka.
    2. Konstrukcja rolek — rolki dziecięce powinny mieć lżejszą konstrukcję niż rolki dla dorosłych, ułatwi to dziecku kontrolowanie ich podczas jazdy. Rolki damskie często mają bardziej dopasowaną do kobiecej stopy konstrukcję niż rolki męskie. Ważne jest, aby rolki były dobrze wyprofilowane i zapewniały odpowiednią stabilność.
    3. Nie zapomnijcie o kasku i ochraniaczach !

 

KILKA PUMPTRACKOWYCH RAD DLA ROLKARZY

 

  1. Jeśli dopiero zaczynasz swoją rolkową przygodę na pumptracku, zacznij od łatwych tras, aby nabierać pewności i zdobywać doświadczenie. Stopniowo zwiększaj poziom trudności

  2. Aby móc kontrolować rolki i utrzymać równowagę na pumptracku, utrzymuj  odpowiednią pozycję ciała – lekkie pochylenie do przodu, nogi ugięte w kolanach i łokcie rozstawione na boki

  3. Kontroluj prędkość, aby móc pokonywać przeszkody i skręty bez utraty równowagi.

  4. Pumpowanie to kluczowy manewr, który pozwala na utrzymanie prędkości bez odpychania się nogami. 

  5. Skoki i przeszkody to ważny element jazdy na pumptracku, ale pamiętaj, żeby nie skakać zbyt wysoko i zbyt często. Zawsze upewnij się, że jesteś odpowiednio przygotowany do skoku, kontroluj swoje lądowanie i utrzymuj równowagę.

  6. Upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt, który zapewni Ci bezpieczeństwo i wygodę podczas jazdy. Kask i ochraniacze na rolki są obowiązkowym wyborem. 

 

 

ILE KOSZTUJE WYBUDOWANIE PUMPTRACKU?

 

Koszt wybudowania pumptracku zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar, rodzaj nawierzchni, liczba przeszkód, trudność trasy oraz lokalizacja. Budowa pumptracku może kosztować od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

 

Pumptrack

 

CZY NA WYBUDOWANIE PUMPTRACKU POTRZEBNE JEST POZWOLENIE NA BUDOWĘ, CZY ZGŁOSZENIE?

 

Czego potrzebujemy, aby wybudować pumptrack zgodnie z literą prawa?

 

Czy musimy ubiegać się o pozwolenie na jego budowę? Czy może wystarczy sam fakt naszej budowy zgłosić?

 

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od wielkości inwestycji, jej umiejscowienia i planu zagospodarowania przestrzennego danej lokalizacji.

 

Najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się bezpośrednio z organem wydającym pozwolenia na budowę, czyli starostwem lub urzędem miasta na prawach powiatu. 

 

 

ILE KOSZTUJE JAZDA NA ROLKACH NA PUMPTRACKU?

 

W niektórych miejscach korzystanie z pumptracku jest darmowe i otwarte dla wszystkich, a w innych wymaga opłat. W przypadku pumptracków, które są częścią parków rozrywki lub ośrodków sportowych, opłaty zwykle wynoszą kilka złotych za godzinę lub za cały dzień.

 

 

PUMPTRACK - PODSUMOWANIE

 

Mamy nadzieje, że udało nam się zachęcić Cię do wypróbowania jazdy na rolkach po pumptrakcu. 

 

Są to naprawdę świetne obiekty, dające mnóstwo zabawy przy jednoczesnym intensywnym treningu naszego ciała, jak i poprawy naszych umiejętność jazdy na rolkach czy wrotkach.

 

W całej Polsce powstaje coraz więcej takich obiektów.

 

Daj znać w komentarzach na Facebooku czy jeździłeś/aś już po pumptracku i jaki obiekt możesz polecić Nam i innym rolkarzom.

 

Do zobaczenia na rolkach!