Sprzęt i akcesoria dla rolkarza - czyli czego potrzebujesz, gdy jeździsz na rolkach.

 

 

Wiosna coraz bliżej, a wraz z nią nowy nowy sezon jazdy na rolkach. Najwyższa pora, aby odkurzyć rolki i przygotować się do rolkowych szaleństw! 

 

 

Dzisiaj nie będziemy jednak rozmawiać o rolkach. Skupimy się na innych rzeczach potrzebnych każdemu rolkarzami.
Porozmawiamy też o fajnych gadżetach dla urozmaicenia swoich rolkowych przejazdów.

 

Przygotowaliśmy dla was spis 13 rzeczy. Niektóre przedmioty są obowiązkowe dla rolkarza, inne na pewno ułatwią mu życie. A rolkowe gadżety sprawią, że będziesz wyróżniał się na tle innych rolkarzy.

 

Lista ta na pewno przyda się osobom dopiero zaczynającym przygodę z jazdą na rolkach, jak i osobom zaawansowanym — każdy znajdzie coś dla siebie.

 

No to zaczynamy!

1. Kask na rolki — potrzebny na każdym wyjeździe na rolki.

 

Lepiej zapobiegać, niż leczyć! Pamiętajcie, iż bezpieczeństwo jest najważniejsze, a jedynie dobry kask rowerowy lub rolkowy typu orzeszek da wam gwarancję bezpieczeństwa. 


Konsekwencje wywrotki na rolkach i uderzenia w głowę mogą być bardzo poważne. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze jeździć w kasku, bo nigdy nie wiesz, co się może przytrafić podczas jazdy na rolkach.

kask na rolki

Kask rolkowy powinien być dobrze dopasowany dla głowy rolkarza. Najlepiej wybrać też kask renomowanego producenta, takiego jak Lazer, Powerslide czy Rollerblade. Wiemy wtedy, że kupujemy produkt naprawdę dobrej jakość i warty swojej ceny.


Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o kaskach rolkowych, sprawdź nasz artykuł tutaj.

 

2. Ochraniacze — obowiązkowa ochrona podczas jazdy na rolkach. 

 

 

Podobnie jak kaski rolkowe, zestaw ochraniaczy to wyposażenie obowiązkowe dla każdego rolkarza! Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę  jazdy na rolkach, czy też od dawna jest to twoja pasja, nigdy nie powinieneś zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. 

 

W przypadku upadku, nasze ręce i nogi są narażone najbardziej na urazy, ponieważ zwykle staramy zasłonić się nimi i amortyzować kontakt z podłożem. Biorąc pod uwagę, że na rolkach jeździmy po asfalcie lub betonie, bardzo łatwo wtedy o otarcia skóry i stłuczenia.

Zestaw ochraniaczy Rollerblade EVO PRO GEAR
Aby zapobiec takich nieprzyjemnym kontuzjom, należy zawsze jeździć w zestawie ochraniaczy. W skład takiego zestawu wchodzą ochraniacze łokci, nadgarstków i kolan.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ochraniaczy, pisałem o nich dokładniej jakiś czas temu. Artykuł znajdziesz tutaj.

 

 

3. Skarpety na rolki — gdy wybierasz się na dłuższe jazdy.

 


Jeżeli lubisz regularnie jeździć na rolkach i preferujesz długie trasy, warto pomyśleć o zakupieniu specjalnych skarpet rolkowych.

 

Wykonane są z przewiewnych materiałów, z dodatkiem włókien antybakteryjnych. Skarpety rolkowe są specjalnie wyprofilowane i dopasowane do anatomicznego kształtu stopy.

skarpety dla rolkarzy Rollerblade High Performance Socks

Dzięki temu zapewniają bardzo dobry komfort podczas jazdy i zmniejsza ryzyko odcisków i otarć.

 

Większość dużych producentów rolek posiada w swojej ofercie skarpety dla rolkarzy. Jeżeli chcesz dodatkowo ochronić swoją stopę, warto rozważyć zakup rolkowych skarpet firmy Rollerblade czy Powerslide. 

 

 

4. Plecak albo pas biodrowy — gdy musisz zabrać sprzęt ze sobą.

 

Wybierasz się na długi przejazd rolkowy? Jeżeli chcesz zabrać na rolkowy wypad ze sobą trochę rzeczy i drobiazgów, warto wyposażyć się w kompaktowy plecak. Dzięki temu będziesz pewny, że niczego nie zgubisz podczas jazdy.

Plecak dla Rolkarza RollerBlade oraz Rolkarz

Istnieją bardzo atrakcyjne modele, zaprojektowane specjalnie dla rolkarzy. Do środka zabierzesz wszystko, co może się przydać podczas jazdy — dokumenty, portfel,  wodę czy buty na zmianę. Całość plecaka  jest bardzo lekka i kompaktowa. Niektóre modele plecaków na rolki mają też możliwość przypięcia rolek.

 

Innym rozwiązaniem na przechowywanie rzeczy podręcznych podczas jazdy na rolkach są pasy biodrowe firmy Powerslide. Część rolkarzy preferuje takie pasy, z racji, iż nie ciążą na plecach w gorące dni i po założeniu środek ciężkości rolkarza wypada niżej niż w plecaku.

Pas Biodrowy Rollerblade

 

5. Bandana i Chusta — dla ochrony twarzy podczas jazdy na rolkach.

 

Rolkarz w kasku rolkowym i chuście

Przydatna dla rolkarzy, wybierających się w długie trasy rekreacyjne czy trenujących jazdę szybką. Bandana czy chusta przydają się w różnych warunkach pogodowych. Chronią twarz rolkarza przed promieniami słońca, wiatrem, pyłem czy latającymi insektami.

 

 

6. Okulary przeciwsłoneczne — ochrona oczu nie tylko przed słońcem.

 

Dziewczyna  w Okularach Przeciwsłonecznych i Łyżworolkach

Okulary przeciwsłoneczne na rolki są bardzo przydatne latem, zarówno dla zawodnika trenującego jazdę szybką, jak i przy jeździe rekreacyjnej. Zabezpiecz swoje oczy przed promieniowaniem UV — wybieraj tylko renomowane okulary przeciwsłoneczne sportowe z filtrami.

 

Zapewnisz sobie też idealną widoczność podczas jazdy — słońce już Ciebie nigdy nie oślepi! Dodatkowo okulary zabezpieczą oczy przed wiatrem, pyłem czy insektami.

 

7. Kubeczki i pachołki do slalomu — gdy chcesz potrenować precyzyjną jazdę na rolkach. 

 

Chcesz urozmaicić grupowy wypad na rolki? Może chcesz poćwiczyć precyzje jazdy i dokładne manewrowanie? Zestaw kubeczków czy słupków do slalomu pozwoli przygotować tor do ćwiczeń, czy do współzawodnictwa wśród znajomych.

freestyle slalom w rolkach pachołki kubeczki

Na rynku znajdziesz szeroką ofertę kubeczków wszelkich kształtów i kolorów. Niektórzy producenci oferują także kubeczki świecące w ciemności lub z wbudowanymi światełkami LED.

 

8. Spray dezynfekcyjny do rolek — dla utrzymania higieny rolek.  

 

Spray do dezynfekcji to obowiązkowa sprawa dla każdego rolkarza. Jest to przedmiot, który może się przydać zarówno dla higieny rolek, jak i kasku czy ochraniaczy. 

spray dezynfekujący Bogdanca

Spray dezynfekcyjny pozwoli od razu po jeździe odświeżyć wnętrze rolki czy kasku. Dzięki temu Twój sprzęt zachowa świeżość, a jego użytkowanie będzie higieniczne. Unikniesz irytujących problemów z brzydkim zapachem.

 

Jeżeli szukasz jakieś sprawdzonego środka do dezynfekcji sprzętu rolek, sprawdź nasz spray o zapachu eukaliptusa.

 

9. Środek przeciw insektom — osłona przed nieproszonymi gośćmi. 

 

Podczas jazdy na rolkach wakacyjnym wieczorem nie ma niczego bardziej irytującego niż natrętne insekty.  Dlatego warto zabrać ze sobą środek przeciw owadom, tak aby regularnie odnowić swoją ochronę.

 

Dzięki małemu poręcznemu sprayowi zabezpieczymy swoje ciało przed wszelkimi komarami, meszkami czy kleszczami.

 

Uwierzcie nam na słowo, jazda na rolkach będzie znacznie bardziej komfortowa, gdy nie będziecie musieli oganiać się od insektów.     

 

 

10. Smar do łożysk rolkowych — aby rolki toczyły się idealnie.



Smar do rolek przyda się do konserwacji łożysk w rolkach. Zabezpieczy koła przed szkodliwym wpływem wody, kurzu, pyłu i innych zabrudzeń. Regularne smarowanie łożysk ochroni je przed korozją i rdzą. 

 

smar do rolek Bogdanca

Zadaniem smaru jest zmniejszenie tarcia w łożyskach podczas jazdy na rolkach. Dzięki temu podczas jazdy unikniesz pisków, trzasków czy skrzypień. Łożyska nie będą się też tak szybko zużywać, a zaoszczędzone pieniądze wydasz na coś innego!

 

My w naszych rolkach używamy naszego własnego firmowego smaru do łożysk. 

 

 

11. Frisbee — jeżeli Twoja grupa rolkarzy szuka aktywności grupowej na rolkach.

 

Gra we frisbee na rolkach to super zabawa dla całej grupy znajomych, a zarazem idealny trening jazdy na rolkach. Podczas gry będziesz ćwiczył nagłe hamowanie, przyspieszenie oraz skręty.

 

Dzięki grze we Frisbee poprawisz swoją zwrotność, precyzję i kontrolę nad rolkami. Upewnijcie się tylko, iż macie dostatecznie dużo bezpiecznej przestrzeni do gry i nie będzie to stanowić kłopotu dla innych osób w parku czy na placu.

 

12. Oświetlenie LED na kaski i na rolki — popraw swoją widoczność.

 

Jeżeli chcesz pojeździć na rolkach wieczorem lub po zmroku, warto zainwestować w lampę LED. Oprócz lampki czołowej przypinanej do kasku z przodu można wyposażyć się w lampki LED białe. Biała lampa oświetla nam trasę, natomiast czerwone światła LED, przypięte z tyłu kasku czy rolek, poprawiają nasze bezpieczeństwo. 

 

Kiedy będziesz tak dobrze oświetlony, każdy inny użytkownik ruchu drogowego dostrzeże Cię z daleka. Nie będziesz musiał obawiać się kolizji z rowerzystą czy hulajnogą elektryczną na ciemnej, niedostatecznie oświetlonej drodze rowerowej.

 

13. Świecące kółka do rolek — kiedy chcesz wyróżnić się na trasie

 

Jeżeli chcesz iść o krok dalej w kwestii oświetlenia podczas jazdy na rolkach (i wyglądać przy tym zjawiskowo) to świecące kołka są stworzone specjalne dla Ciebie.

 

Obecnie dostępna jest bardzo szeroka oferta świecących kół do rolek, od różnorodnych, jednolitych kolorów, poprzez migoczące,  aż po tęczowe czy inne fuzje barw. Istnieją też zaawansowane modele, które posiadają port USB. Po połączeniu z komputerem możesz zaprogramować wyświetlany wzór, układ kolorów czy nawet napis.



Koła te są zasilane na dwa sposoby:

 

Część modeli nie potrzebuje zewnętrznego źródła energii elektrycznej. Są zasilane na zasadzie dynama podczas jazdy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, działanie kół tego typu nie potrzebuje kompletnie Twojej uwagi.

Inne modele posiadają baterie, ładowane poprzez port USB. W tym przypadku, jeżeli chcesz "świecić" na drodze, to musisz pamiętać o regularnym ładowaniu.

 

Jeżeli nie chcesz aż tak przykuwać uwagi, a chcesz być lepiej widoczny wieczorem podczas jazdy na rolkach — wypróbuj koła fluorescencyjne. W dzień wyglądają jak normalne koła, a zielona poświata zapewni Twoją widoczność po zmroku.

 

 

Sprzęt i akcesoria dla rolkarza — podsumowania.

 

Co sądzicie o naszej liście? Co uważacie za najbardziej przydatne podczas jazdy na rolkach? (oczywiście oprócz obowiązkowych kasków i ochraniaczy). O czym zapomnieliśmy i co jeszcze znajduje się na waszych osobistych rolkowych listach must-have? 



Dajcie znać w komentarzach na Facebooku!

Do zobaczenia na rolkach?